Rozewicz Tadeusz

Wiersze i poematy

WyborOpis:


Rózewicz tworzyl juz przed wojna. Juwenilia publikowal miedzy innymi w czasopismach Pod znakiem Marii i Czerwone Tarcze. W 1944 roku wydal, wraz z bratem Januszem, Echa Lesne, a dwa lata pózniej zbiór satyrycznej prozy i poezji pt. W lyzce wody. Jednak za jego debiut uznaje sie dopiero tom Niepokój (1947). W 1991 Rózewiczowi nadano tytul Honorowego Obywatela Miasta Radomska, zostal laureatem Nagrody Literackiej im. Wladyslawa Reymonta "za twórczosc calego zycia" w roku 1999. W 2000 dostal nagrode Nike za tomik Matka odchodzi. W polowie lat 70. i na poczatku lat 80. Tadeusz Rózewicz byl powaznym kandydatem do nagrody Nobla, jednak nagrode w tamtym czasie otrzymal Czeslaw Milosz. Jeden z najczesciej tlumaczonych polskich autorów, jego ksiazki przelozono na 49 jezyków.

Poezja Rózewicza wyraza tragizm osamotnionej jednostki, zagubionej w powojennym swiecie zdominowanym przez widmo masowej smierci, okrucienstwa, obojetnosci i cywilizacyjnego uniformizmu. Jest to twórczosc osoby okaleczonej i porazonej okrucienstwem wojny. Bohater jego wierszy jest osobowoscia zagrozona dezintegracja i powszechnym chaosem. W wierszach Przepasc i Koncert zyczen pisze o prostych uczuciach, o podstawowych wartosciach: zyczliwosci, dobroci, przywiazaniu do miejsca urodzenia.

Od strony formalnej poezja Rózewicza jest kontynuacja tradycji awangardy. W jego dorobku przewazaja wiersze wolne i wiersze zdaniowe, których budowe Tadeusz Drewnowski okresla jako kubistyczna – kazda strofa jest osobnym klockiem odrebnym zarówno znaczeniowo jak i kompozycyjnie.

Dramat stworzony przez Rózewicza to calkowicie odrebna koncepcja teatru. Mozna tutaj dopatrywac sie wplywów awangardy paryskiej (Samuel Beckett, Eugène Ionesco), jednak teatr ten jest autobiograficzny i posiada silne wplywy tradycji polskiej. Teatr Rózewicza jest teatrem realistycznym, fragmentarycznym, poetyckim i teatrem absurdu.

Jego wizja partyzantki (Do piachu) wywolala protesty kombatantów.

Byl wspólautorem scenariuszy 9 filmów rezyserowanych przez jego brata Stanislawa. Jako scenarzysta parokrotnie wspólpracowal z Kornelem Filipowiczem.
Okladka/Screeny:

Opis uploadu:Kod:

Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
Download:Kod:

Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
HASLO:


Kod:

Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.