Film Polski 1945-1989 Kolekcja - Strona 3

Jesteśmy na Facebook'u! Klikaj Lubie to!Strona 3 z 14 PierwszyPierwszy 1234513 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 139
 1. #21
  Awatar tomson13
  Dołączył
  Oct 2009
  Posty
  11,965

  Domyślnie

  Azyl

  1978


  Opis:

  Opowieść o byłym żolnierzu AK, który osiedla się w odległej leśniczówce na Mazurach z nadzieją na znalezienie spokoju i zapomnienie bolesnej przeszłości.
  Rok 1946. Do miasteczka położonego wśród mazurskich lasów przybywa nowy leśniczy - Bogdan, były żolnierz AK. Natrafia na nieufność zarówno miejscowej władzy, jak i autochtonów. Wokół grasują bandyci. Bogdan jest wobec nich bezsilny, bo nie przydzielono mu broni. Spotyka Irenę, swą byłą dziewczynę, teraz żonę miejscowego notabla. Ich uczucia nie wygasły. Po pewnym czasie Irena zrywa z Bogdanem, choć spodziewa się jego dziecka. Bogdan zdobywa stopniowo uznanie. Otrzymuje dubeltowkę. Odpiera atak bandytów na leśniczówkę, ale w czasie strzelaniny ginie jego matka.

  Okladka/Screeny:  Tworcy i Obsada:

  reżyseria: Roman Załuski
  scenariusz: Roman Załuski
  premiera: 25 września 1978 (Świat) 1978-09-25
  produkcja: Polska
  gatunek: Dramat obyczajowy, Psychologiczny

  Marek Frąckowiak (Bogdan Piotrowski), Zofia Rysiówna (matka Bogdana), Ewa Lemańska (Irena Wawrzyniakowa, miłość Piotrowskiego), Maria Kaniewska (Kozłowska), Zofia Bajuk (Błędkowa), Wacław Kowalski (leśniczy Hryncewicz), Jerzy Łapiński (szabrownik Błędek), Zygmunt Malawski (Krupowicz, nadleśniczy w Momajnach), Stanisław Michalski (nowy komendant posterunku w Momajnach), Stanisław Niwiński (Władysław Wawrzyniak, mąż Ireny, naczelnik zarządu lasów), Wirgiliusz Gryń (komendant posterunku w Momajnach), Andrzej Krasicki (Kępny, gość u Wawrzyniaków), Witold Pyrkosz (szabrownik Ignac Żera), Franciszek Trzeciak (plutonowy), Adolf Chronicki (Kozłowski; nie występuje w czołówce), Ferdynand Matysik (protokołujący porucznik; nie występuje w czołówce), Ryszard Ronczewski (mężczyzna w szynelu; nie występuje w czołówce)

  Opis uploadu:
  Kod:
  wielkosc calosci: 699 MB
  czas trwania: 01h 34m 19s
  rodzaj kompresji: .rar
  zawartosc uploadu: plik .avi
  wersja jezykowa: Polska
  dodano dane naprawcze

  Download:

  Kod:
  http://www.filesonic.com/file/290766911/Azyl-1978.[part1].rar
  http://www.filesonic.com/file/290997701/Azyl-1978.[part2].rar

 2. #22
  Awatar tomson13
  Dołączył
  Oct 2009
  Posty
  11,965

  Domyślnie

  Bajki na dobranoc

  1980


  Opis:

  Jest to historia dwóch małżeństw znajdujących się w sytuacjach konfliktowych. Jedno małżeństwo - Holasowie, dorośli, już nawet starzy ludzie. Ona - reżyser - z wielkimi nie spełnionymi ambicjami, on - animator - człowiek życiowo przegrany. A więc vvzajemne pretensje - urazy. Druga para to młodzi ludzie - juniorzy, mający małe dziecko. On jest początkującym operatorem filmowym i dostaje pracę przy realizacji filmu kukiełkowego właśnie u Holasów. Przyczyna konfiktu w tym małżeństwie to niedojrzałość życiowa, brak odpowiedzialności ze strony Wojtka Janickiego, przejawiająca się w metodach wychowawczych wobec córeczki, stosowanych w "bajkach na dobranoc". Ta postawa życiowa Wojtka doprowadza do tragedii - reżyser Holasowa ginie porażona prądem elektrycznym, a jej mąż, posądzony niesłusznie przez niego o spowodowanie jej śmierci, doznaje ataku serca.


  Tworcy i Obsada:

  reżyseria: Sławomir Idziak
  scenariusz: Sławomir Idziak
  premiera: 3 czerwca 1983 (Świat) 1983-06-03
  produkcja: Polska
  gatunek: Dramat

  Michał Bajor (operator Wojciech Janicki), Wiesław Michnikowski (animator Holas), Zofia Mrozowska (reżyserka Irena Holasowa), Halina Łabonarska (kierowniczka Magda), Małgorzata Zajączkowska (Krystyna Janicka), Anna Tesz (Anna Janicka), Zbigniew Buczkowski (milicjant; nie występuje w czołówce), Jacek Strzemżalski (elektryk; nie występuje w czołówce)

  Opis uploadu:
  Kod:
  wielkosc calosci: 647 MB
  czas trwania: 01h 13m 18s
  rodzaj kompresji: .rar
  zawartosc uploadu: plik .avi
  wersja jezykowa: Polska
  dodano dane naprawcze

  Download:

  Kod:
  http://www.filesonic.com/file/361165494/Bajki.na.dobranoc-1980.[part1].rar
  http://www.filesonic.com/file/361165584/Bajki.na.dobranoc-1980.[part2].rar

 3. #23
  Awatar tomson13
  Dołączył
  Oct 2009
  Posty
  11,965

  Domyślnie

  Ballada o scinaniu drzewa

  1972


  Opis:

  Brygada majstra Błaszczyka kierującego trzyosobową brygadą robotników (jego podwładni to zapalony grzybiarz Malawka i żółtodziób Kazio) dostaje zadanie ścięcia przydrożnego drzewa. Majster jako pierwszy zjawia się na miejscu pracy. Wkrótce przychodzi Kazio. Malawka, który od wczesnego ranka szukał grzybów, spóźnia się, co wywołuje zdenerwowanie majstra. Kiedy wreszcie wszyscy są w komplecie, Kazio chwyta piłę i chce brać się do roboty. Błaszczyk jednak obcesowo studzi jego zapał, w wyniku czego chłopak obraża się. Widząc to Malawka perswaduje majstrowi, jak należy postępować z "młodymi". Lekko skonfudowany Błaszczyk przywołuje więc Kazia i łagodniejszym tonem zleca mu wykonanie dokładnych pomiarów drzewa. Prawdziwy fachowiec musi przecież wiedzieć, co ścina. Tymczasem nadchodzi południe, czyli pora posiłku. Kazio biegnie na pobliskie pole, gdzie zauważył koleżankę w kostiumie kąpielowym. Malawka i Błaszczyk zaś z zadowoleniem raczą się kiełbasą i opowieściami "z dawnych, dobrych czasów". A robota jak czekała, tak czeka.


  Tworcy i Obsada:

  reżyseria: Feridun Erol
  scenariusz: Feridun Erol, Tadeusz Wieżan
  premiera: 10 lutego 1974 (Świat) 1974-02-10
  produkcja: Polska
  gatunek: Obyczajowy, Krótkometrażowy

  Bolesław Płotnicki (majster Błaszczyk), Józef Łodyński (Malawka), Henryk Gęsikowski (Kazio), Ewa Berger-Jankowska (żona markiza), Kazimierz Iwiński (markiz Jean Baptiste Conio), Wanda Ostrowska (Jola, koleżanka Kazia)

  Opis uploadu:
  Kod:
  wielkosc calosci: 450 MB
  czas trwania: 00h 30m 54s
  rodzaj kompresji: .rar
  zawartosc uploadu: plik .avi
  wersja jezykowa: Polska
  dodano dane naprawcze

  Download:

  Kod:
  http://www.filesonic.com/file/361920541/Ballada.o.scinaniu.drzewa-1972.[part1].rar
  http://www.filesonic.com/file/361920611/Ballada.o.scinaniu.drzewa-1972.[part2].rar

 4. #24
  Awatar tomson13
  Dołączył
  Oct 2009
  Posty
  11,965

  Domyślnie

  Bardzo spokojna wies

  1983


  Opis:

  Głównym bohaterem jest młody, zamożny chłop, który ma tę jedną wadę, że nie zawsze potrafi, zachować miarę w tym, co robi. Pije, bije, bawi sie, ale zarazem kocha i pracuje jak szlony. Jest typem człowieka, który zarazem przyciąga i odpycha, drażni i roztkliwia. Na pewno jednak nie można go zlekceważyć. Nie ma z nim też łatwego życia żona, która niezbyt się pali do sprzątania podwórza i karmienia świń. Zamiast tego wolałaby "czystszy" sposób zarabiania pieniędzy. Drażni ją też zazdrość i agresywność męża, nadrabianie co jakiś czas przesadną czułością i litaniami przeprosin. Wreszcie pewnego dnia kobieta nawiązuje romans z mężczyzną z pobliskiego miasteczka. Uczucie okazuje sie tak silne, że popycha ją do ucieczki z domu. Zazdrość męża wybucha ze zdwojoną siłą. Bierze w dłoń siekierę i postanawia zaskoczyć kochanków in flagranti.


  Tworcy i Obsada:

  reżyseria: Janusz Kidawa
  scenariusz: Andrzej Pastuszek
  premiera: 6 kwietnia 1984 (Polska) 1984-04-06
  produkcja: Polska
  gatunek: Obyczajowy

  Kazimierz Czapla (chłop Józef), Krystyna Puchała (Hanka), Jerzy Korsztyn (Irek), Roch Sygitowicz (Bielasek), Aleksandra Kmita (ciotka Zosia), Franciszka Dąbrowska (matka Józka), Helena Woźniak (matka Bielaska), członkowie zespołów regionalnych z okolic Tomaszowa Mazowieckiego, Janusz Kidawa (kierownik punktu skupu; nie występuje w czołówce), Zdzisław Rychter (milicjant; nie występuje w czołówce)

  Opis uploadu:
  Kod:
  wielkosc calosci: 698 MB
  czas trwania: 01h 07m 34s
  rodzaj kompresji: .rar
  zawartosc uploadu: plik .avi
  wersja jezykowa: Polska
  dodano dane naprawcze

  Download:

  Kod:
  http://www.filesonic.com/file/361951914/Bardzo.spokojna.wies-1983.[part1].rar
  http://www.filesonic.com/file/361951954/Bardzo.spokojna.wies-1983.[part2].rar

 5. #25
  Awatar tomson13
  Dołączył
  Oct 2009
  Posty
  11,965

  Domyślnie

  Bardzo starzy oboje

  1967


  Opis:

  Sentymentalna opowieść o nieuchronnym upływie czasu, o przemijaniu, bezskutecznej walce człowieka z własnym losem, często wymykającym się spod kontroli i toczącym się wbrew marzeniom i oczekiwaniom. Jest to film o uczuciach ludzi starszych, którzy mimo upływu lat i bagażu rozmaitych doświadczeń życiowych zachowali pogodę ducha, żywe wspomnienia młodzieńczych lat, kiedy wszystko było jeszcze przed nimi. Pełna zadumy i refleksji opowieść o ludziach, którym kolejne lata życia upłynęły w burzliwym okresie pierwszej połowy XX stulecia. Przeżyli wiele - dwie wojny, zwycięstwo bolszewizmu w Rosji, śmierć Piłsudskiego, spalenie Warszawy.
  Akcja filmu rozgrywa się w ciągu jednego słonecznego letniego przedpołudnia w sielankowej atmosferze. Balbina i Adolf obchodzą 50. rocznicę małżeństwa. Siedzą przed domem na ławeczce w cieniu rozłożystego drzewa, wokół pełno kwitnących kwiatów, słychać śpiew ptaków. Gdy brali ślub dzień wówczas był równie ciepły i piękny. Ona miała na sobie białą suknię z koronką, do twrzy jej było w welonie. Właśnie wtedy nadeszła wiadomość o zamordowaniu w Sarajewie arcyksięcia Franciszka Ferdynanda. Świeżo upieczony małżonek nie podzielił się wtedy tą straszną wieścią z żoną. Przez całe życie starał się chronić ukochaną przed złymi wiadomościami, otaczał troskliwą opieką, stworzył własny zamknięty świat, w którym ona czuła się szczęśliwa i bezpieczna. W 1918 roku urodził się pierworodny syn, potem przyszło na świat kolejne potomstwo. Stasieczek ukończył studia, dziś jest ważnym redaktorem, młodszy Miecio pracuje w ministerstwie. Dzieci również przeszły w życiu wiele. Sędziwi małżonkowie wspominają ich trudne lata wojny. Jeden z synów podupadł na zdrowiu wysłany na przymusowe roboty do Niemiec, drugi walczył w powstaniu. Na wspomnieniach, rozpamiętywaniu dawnych żalów i zaprzepaszczonych nadziei upływa całe przedpołudnie. Zbliża się dwunasta. Może następną podmiejską kolejką przyjadą dzieci z rodzinami na ślubną uroczystość rodziców. Matka przygotowała tyle smakołyków na tę okazję. [PAT]

  Okladka/Screeny:  Tworcy i Obsada:

  reżyseria: Jan Rybkowski
  scenariusz: Kazimierz Brandys, Jerzy Markuszewski
  premiera: 6 grudnia 1967 (Świat) 1967-12-06
  produkcja: Polska
  gatunek: Obyczajowy, Krótkometrażowy

  Barbara Ludwiżanka (Balbina), Kazimierz Opaliński (Adolf, mąż Balbiny)

  Opis uploadu:
  Kod:
  wielkosc calosci: 333 MB
  czas trwania: 24m 13s
  rodzaj kompresji: .rar
  zawartosc uploadu: plik .avi
  wersja jezykowa: Polska
  dodano dane naprawcze

  Download:

  Kod:
  http://www.filesonic.com/file/362853374/Bardzo.starzy.oboje-1967.rar

 6. #26
  Awatar tomson13
  Dołączył
  Oct 2009
  Posty
  11,965

  Domyślnie

  Bariera

  1966


  Opis:

  Dramat psychologiczny, którego bohater - młody, współczesny człowiek - usiłuje pokonać dzielące go od świata bariery: wieku, pieniądza, starych kultów, konwencji i hierarchii. Bohater rzuca studia, dom akademicki. "Kiedy brałem stypendium, sprzedawałem się państwu ? Teraz mogę się sporzedać komu chcę !" Jego marzeniem jest małżeństwo z bogatą kobietą, willa na przedmieściu i jaguar w garażu. Proces mieszczanienia jest, jego zdaniem, nieunikniony, własną degrengoladę trzeba więc przyspieszyć. Spotyka jednak dziewczynę, która ma odmienne ideały. To każe mu zrewidować swój stosunek do życia i siebie.

  Okladka/Screeny:  Tworcy i Obsada:

  reżyseria: Jerzy Skolimowski
  scenariusz: Jerzy Skolimowski
  premiera: 18 listopada 1966 (Polska) 1966-11-18
  produkcja: Polska
  gatunek: Dramat, Psychologiczny

  Joanna Szczerbic (tramwajarka), Jan Nowicki (bohater), Tadeusz Łomnicki (lekarz w przychodni zakładowej), Maria Malicka (sprzątaczka - "gwiazda" w restauracji), Zdzisław Maklakiewicz (sprzedający "Przyjaciółkę"), Ryszard Pietruski (oberkelner), Bogdan Baer (mężczyzna przy barze, kierowca samochodu), Henryk Bąk (lekarz agitujący na rzecz krwiodawstwa), Marta Dutkiewicz, Stefan Friedmann (tramwajarz proszący bohaterkę o pomoc), Bogdan Gutewicz, Ryszarda Hanin (szefowa zmiany w zajezdni), Andrzej Herder (Maniuś, kolega bohatera z akademika), Małgorzata Lorentowicz (pani domu; w czołówce inicjał imienia: Z.), Zygmunt Malanowicz (Eddy, kolega bohatera z akademika), Gabriel Nehrebecki (Elegant, kolega bohatera z akademika), Stanisław Tym (kelner - konferansjer), Zbigniew Zapasiewicz (fałszywy ślepiec na pętli), Andrzej Żarnecki (fotograf, znajomy bohatera), Janusz Bukowski (tramwajarz niosący bohaterkę na drzwiach z literą "E"; nie występuje w czołówce), Janusz Gajos (tramwajarz niosący bohaterkę na drzwiach z literą "E"; nie występuje w czołówce), Anna Jaraczówna (nie występuje w czołówce), Marian Kociniak (tramwajarz z "17" na szyi; nie występuje w czołówce), Teofila Koronkiewicz (nie występuje w czołówce, informacje o udziale aktorki w filmie podaje 5 tom "Historii filmu polskiego", w rzeczywistości nie widać jej na ekranie), Zdzisław Leśniak (kelner; nie występuje w czołówce), Sławomir Lindner (mężczyzna wywijający szablą w restauracji; nie występuje w czołówce), Krzysztof Litwin (kelner; nie występuje w czołówce), Adam Pawlikowski (kelner; nie występuje w czołówce), Adam Perzyk (kelner; nie występuje w czołówce), Barbara Prośniewska (nie występuje w czołówce), Witold Sobociński (kelner rozbijający talerze; nie występuje w czołówce), Teresa Szmigielówna (kobieta płacząca w poczekalni szpitala; nie występuje w czołówce), Jerzy Turek (kelner; nie występuje w czołówce), Marian Wojtczak (nie występuje w czołówce; informacja za "Słownikiem Biograficznym Teatru Polskiego T. 2"), Michał Żołnierkiewicz (kelner - barman; nie występuje w czołówce)

  Opis uploadu:
  Kod:
  wielkosc calosci: 699 MB
  czas trwania: 01h 16m 52s
  rodzaj kompresji: .rar
  zawartosc uploadu: plik .avi
  wersja jezykowa: Polska
  dodano dane naprawcze

  Download:

  Kod:
  http://www.filesonic.com/file/368136211/Bariera-1966.[part1].rar
  http://www.filesonic.com/file/368136301/Bariera-1966.[part2].rar

 7. #27
  Awatar tomson13
  Dołączył
  Oct 2009
  Posty
  11,965

  Domyślnie

  Bariery

  1985


  Opis:

  Dziennikarz radiowy po przebytym zawale serca podsumowuje swoje dotychczasowe życie. Dopiero teraz dostrzega egoizm, obłudę i dbałość o własne interesy ludzi, z którymi do tej pory pracował. Narasta w nim bunt przeciwko takim postawom. Staje przed dylematem, zostać, czy odejść z zawodu ?


  Tworcy i Obsada:

  reżyseria: Mieczysław Popławski
  scenariusz: Jacek Kondracki
  premiera: 29 października 1986 (Polska) 1986-10-29
  produkcja: Polska
  gatunek: Obyczajowy, Psychologiczny

  Stefan Szmidt (redaktor Henryk Marecki), Grażyna Barszczewska (Anna), Alicja Jachiewicz (Zofia), Leon Niemczyk (dzienikarz Leon), Bronisław Pawlik (profesor), Wiesław Drzewicz (Zenek), Juliusz Berger (lekarz), Wojciech Dzieduszycki (kuracjusz Dzieduszycki), Janusz Paluszkiewicz (pan Karol), Danuta Borowiecka, Mieczysław Hryniewicz (dziennikarz), Krystyna Kołodziejczyk (Krysia), Roman Kosierkiewicz (uwodziciel), Danuta Kowalska (siostra oddziałowa), Irena Laskowska (matka Anny), Jerzy Moes (dziennikarz), Włodzimierz Nakwaski, Zdzisław Rychter, Romuald Wojciech Szpotakowski, Marek Wysocki (dziennikarz Jerzy), Iwona Zapasiewicz, Anna Majcher (nie występuje w napisach)

  Opis uploadu:
  Kod:
  wielkosc calosci: 647 MB
  czas trwania: 01h 13m 16s
  rodzaj kompresji: .rar
  zawartosc uploadu: plik .avi
  wersja jezykowa: Polska
  dodano dane naprawcze

  Download:

  Kod:
  http://www.filesonic.com/file/368847321/Bariery-1985.[part1].rar
  http://www.filesonic.com/file/368847391/Bariery-1985.[part2].rar

 8. #28
  Awatar tomson13
  Dołączył
  Oct 2009
  Posty
  11,965

  Domyślnie

  Barwy walki

  1964


  Opis:

  Utrzymany w konwencji sensacyjno - przygodowej dramat wojeny, ukazuje skomplikowaną sytuację polityczną polskiego ruchu oporu, w którą wpisano dramatyczne losy bohaterów. Ożywiona działalność dywersyjna grup AL, AK i BCh w rejonie Gór Świętokrzyskich w 1944 układa się tu w swoistą antologią działań partyzanckich. Rok 1944, rejon Gór Świętokrzyskich. Oddział AL, dowodzony przez por. Kołacza, otrzymuje zadanie przerzucenia delegata KC partii za linię frontu, do Chełma. Zostaje on jednak aresztowany. Partyzanci starają się go odbić, co im się udaje po wielu dramatycznych akcjach. Tymczasem w Górach Świętokrzyskich toczy się zacięta bitwa między Niemcami a oddziałami AL, AK, BCh i partyzantką radziecką.

  Okladka/Screeny:  Tworcy i Obsada:

  reżyseria: Jerzy Passendorfer
  scenariusz: Wojciech Żukrowski
  premiera: 26 lutego 1965 (Polska) 1965-02-26 10 grudnia 1964 (Świat) 1964-12-10
  produkcja: Polska
  gatunek: Wojenny

  Tadeusz Schmidt (porucznik "Kołacz", dowódca oddziału AL), Wojciech Siemion ("Elegant", członek oddziału AL), Krzysztof Chamiec (podporucznik "Kruk", zastępca "Kołacza"), Mieczysław Czechowicz (Waluś, członek oddziału AL), Michał Szewczyk (Franek, członek oddziału AL), Jerzy Kaczmarek ("Malutki", członek oddziału AL), Barbara Horawianka (aptekarka Hanka), Henryk Hunko ("Sowa", członek oddziału AL), Tadeusz Kosudarski (plutonowy "Kruk", członek oddziału BCh), Wiktor Nanowski (dowódca oddziału rosyjskiego), Wojciech Rajewski (lekarz z oddziału AL), Marian Łącz ("Bicz", członek oddziału AL), Zofia Małynicz ("Ciotka"), Janusz Bylczyński (major AL), Zdzisław Maklakiewicz (kapitan, dowódca oddziału AK), Stanisław Mikulski (Ludwik Pociecha "Klinga", zastępca dowódcy oddziału AK), Józef Nowak (radiotelegrafista Sasza Piotrow), Ryszard Pietruski (towarzysz "Brzoza", delegat PPR z Warszawy), Krystyna Kołodziejczyk (Kasia; nie występuje w napisach), August Kowalczyk (rotmistrz, dowódca oddziału NSZ; nie występuje w napisach), Wacław Kowalski (Niemiec; nie występuje w napisach), Juliusz Lubicz-Lisowski (kolejarz; nie występuje w napisach), Konrad Morawski (mąż "Ciotki"; nie występuje w napisach), Adam Perzyk (członek oddziału AL; nie występuje w napisach), Leon Pietraszkiewicz (granatowy policjant; nie występuje w napisach), Grzegorz Roman (Antek; nie występuje w napisach), Zdzisław Szymański (członek oddziału NSZ; nie występuje w napisach)


  Opis uploadu:
  Kod:
  wielkosc calosci: 1.36 GB
  czas trwania: 01h 25m 53s
  rodzaj kompresji: .rar
  zawartosc uploadu: plik .avi
  wersja jezykowa: Polska
  dodano dane naprawcze

  Download:

  Kod:
  http://www.filesonic.com/file/441435734/Barwy.walki-1964.[part1].rar
  http://www.filesonic.com/file/441436234/Barwy.walki-1964.[part2].rar
  http://www.filesonic.com/file/443296934/Barwy.walki-1964.[part3].rar
  http://www.filesonic.com/file/443297034/Barwy.walki-1964.[part4].rar

 9. #29
  Awatar tomson13
  Dołączył
  Oct 2009
  Posty
  11,965

  Domyślnie

  Baryton

  1984


  Opis:

  Do czasu ukazania się na ekranach "Barytona" zarówno Feliks Falk, jak i Janusz Zaorski mieli opinię reżyserów - demaskatorów, lubiących prowokować i burzyć wewnętrzny spokój widzów. Najwidoczniej etykietki te solidnie im już zbrzydły, gdyż zrealizowany w 1984 roku "Baryton" to typowe kino rozrywkowo-sensacyjne, programowo rezygnujące z psychologicznej głębi, filozoficznej zadumy i uniwersalnych przesłań. A przecież scenariusz do tego filmu wyszedł spod pióra Feliksa Falka, reżyseria zaś jest dziełem Janusza Zaorskiego. Czy twórcy sprawdzeni w repertuarze ambitnym, poradzili sobie z materią lekką, by nie rzec płochą, jaką jest czysta rozrywka? Za odpowiedź posłuży głos recenzenta, bynajmniej nie odosobniony: "Akcja zawiązuje się, komplikuje i toczy jak w dobrym kryminale. Co chwila wprowadzani jesteśmy na fałszywy trop, co chwila widzimy spięcia, spiętrzenia, wolty, zmiany tempa. Wszystkie wątki splatają się ze sobą w piękny warkocz, wszystkie porozwieszane na ścianach strzelby w finale - jak należy - wypalają. Zafascynowani sensacyjnym wręcz tokiem opowieści, lawinowym rozwojem wypadków, chętnie, za autorami filmu, rezygnujemy z psychologicznych niuansów, dajemy się porwać błyskotliwej i terkoczącej maszynce suspensu". Dbałość o dynamizm narracji popchnęła nawet Janusza Zaorskiego do wycięcia siedemnastu scen, czyli blisko pół godziny filmu! Znaleźli się jednak i tacy krytycy, którzy mimo formy rodem z kina akcji dostrzegli w treści "Barytona" "krytyczne studium środowiska artysty", "analizę gwiazdorstwa w planie prywatnym i socjologicznym", a nawet "metaforyczne wyobrażenie świata dekadenckiego, społeczeństwa w fazie rozkładu".
  Akcja rozgrywa się w ostatnich dniach stycznia 1933 r. Do Polski, do rodzinnego miasta, przyjeżdża głośny w świecie baryton operowy Taviatini. Towarzyszą mu piękna żona Sophie, jej kuzyn Froelich, sekretarz Artur Netz i inni. Mistrz mimo sławy i powodzenia, jest znużony i zaniepokojony, przede wszystkim budową własnej opery w Strasbourgu. Sophie zdradza męża z sekretarzem Netzem, który pragnie zostać dyrektorem budowanej opery. Po bankiecie mistrz traci nieoczekiwanie głos. Netzowi udaje się otrzymać upragnioną nominację jak i uratować mistrza przed kompromitacją. Taviatini staje w oknie apartamentu, a głos płynie z płyty przez głośniki . . . Netz przegra jednak, stanowisko dyrektora opery obejmuje hitlerowiec Froelich. Następnego dnia - 30 stycznia 1933 r. - władzę w Niemczech przejmuje Hitler.

  Okladka/Screeny:  Tworcy i Obsada:

  reżyseria: Janusz Zaorski
  scenariusz: Feliks Falk
  premiera: 25 marca 1985 (Polska) 1985-03-25
  produkcja: Polska
  gatunek: Dramat obyczajowy, Psychologiczny


  Zbigniew Zapasiewicz (śpiewak Antoni Domagała vel Antonio Taviatini), Piotr Fronczewski (Artur Netz, sekretarz Taviatiniego), Janusz Bylczyński (Steinkeller, agent Taviatiniego), Marcin Troński (niemowa Leonardo, masażysta Taviatiniego), Małgorzata Pieczyńska (Sophie, żona Taviatiniego), Zofia Saretok (Stella Stern, siostra Sophie, żona Leona), Jan Englert (Froelich, kuzyn Sophie), Aleksander Bardini (biznesmen Leon Stern, mąż Stelli), Joanna Duchnowska (Lena, protegowana Gertrudy), Kalina Jędrusik (Gertruda, charakteryzatorka Taviatiniego), Igor Śmiałowski (lekarz Taviatiniego), Czesław Mroczek (Fryderyk, akompaniator Taviatiniego), Andrzej Zaorski (Ryszard Domagała, brat Taviatiniego), Janusz Bukowski (Christian Balmour, dyrektor budowy opery Taviatiniego w Strasburgu), Zdzisław Kozień (detektyw podsłu****ący Taviatiniego), Krzysztof Kalczyński (recepcjonista), Jerzy Klesyk (Johannes Muller, kochanek Froelicha), Bogusław Danielewski (dyrektor hotelu), Loretta Tomdio (mulatka, pokojówka w hotelu), Bolesław Abart, Jacek Domański (fotoreporter w hallu hotelu), Grażyna Górska-Chojnacka, Mieczysław Janowski, Eugeniusz Kujawski (urzędnik witający Taviatiniego na dworcu), Zygmunt Rzuchowski, Andrzej Rydel, Andrzej Szenajch (dziennikarz w pociągu), Krystyna Wolańska, B Baranowska, Andrzej Bielski, Marek Boretti, Zbigniew Buczkowski (dziennikarz w pociągu), Andrzej Gałła, Marian Gańcza, Teodor Gendera, Cezary Harasimowicz, Stefania Iwińska, Ryszard Jabłoński (fotoreporter w hallu hotelu), Wojciech Machnicki, Kazimierz Migdar, E Pec, Edwin Petrykat, W Pietrzyk, Ryszard Radwański, Konstanty Rożek, Halina Skoczyńska, Zdzisław Szymborski, Tadeusz Szymków, Adam Wolańczyk, Wiktor Żeromski, Monika Żyłka

  Opis uploadu:
  Kod:
  wielkosc calosci: 806 MB
  czas trwania: 01h 01m 46s
  rodzaj kompresji: .rar
  zawartosc uploadu: plik .avi
  wersja jezykowa: Polska
  dodano dane naprawcze

  Download:

  Kod:
  http://www.filesonic.com/file/451780944/Baryton-1984.[part1].rar
  http://www.filesonic.com/file/451781024/Baryton-1984.[part2].rar
  http://www.filesonic.com/file/451781064/Baryton-1984.[part3].rar

 10. #30
  Awatar tomson13
  Dołączył
  Oct 2009
  Posty
  11,965

  Domyślnie

  Baza ludzi umarlych

  1958


  Opis:

  Adaptacja powieści Marka Hłaski "Następny do raju". Nazwisko pisarza nie znalazło się jednak w czołówce. Przyczyną była optymistyczna, choć nie pozbawiona goryczy pointa filmu. Hłasko opowiadał się natomiast za pesymistyczną, nie dającą bohaterom żadnej nadziei. Nie przeszkodziło to wszakże cenzurze na blisko półtora roku wycofać utwór z dystrybucji, mimo że pod wieloma względami przypominał realizowane kilka lat wcześniej produkcyjniaki. Przewyższał jej jednak zdecydowanie nie tylko pod względem psychologicznej głębi, lecz także scenografii (liczne pochwały krytyki dla Wojciecha Krysztofiaka), kostiumów, charakteryzacji i wreszcie aktorstwa. Recenzenci wyróżnili zwłaszcza kreacje Leona Niemczyka (Dziewiątka) i Tadeusza Łomnickiego (Partyzant), choć trudno znaleźć w filmie Petelskiego role zdecydowanie "puszczone". Próżno też szukać w "Bazie..." etycznych uproszczeń i socrealistycznej tendencyjności. Nie ma tu bohaterów jednoznacznie złych i jednoznacznie dobrych. Nikt też nie przechodzi budującej przemiany od ciemnego typa do przodownika pracy. Wszyscy są "przyczernieni", pozbawieni cienia idealizmu, nie wolni od cynizmu. Osaczeni przez bezwyjściową sytuację, niemal co dzień stając oko w oko ze śmiercią, starają się żyć zgodnie z własnym kodeksem honorowym. Wolni od złudzeń i skrupułów, są zarazem zdolni do autentycznego bohaterstwa. Wszystko to sprawia, że mimo upływu lat utwór Czesława Petelskiego wytrzymał próbę czasu. Metaforyczno-naturalistyczna poetyka "Bazy..." wciąż może frapować, a to, co dawniej szokowało, dziś raczej wzrusza i skłania do refleksji.
  Akcja filmu toczy się w bazie transportu drewna w Bieszczadach. Na odludziu, w fatalnych warunkach sanitarnych pracują wyrokowcy i życiowi wykolejeńcy. Należyte wykonywanie obowiązków nieustannie utrudniają im braki samochodów, warsztatów, części oraz wiszące wciąż nad głowami widmo śmierci. Nic dziwnego, że nikomu nie zależy na pracy, wszystkim zaś - na możliwie rychłej ucieczce. Nie jest to wszakże takie proste. Tym bardziej, że do bazy przybywa niejaki Zabawa - mechanik i aktywista partyjny. Ma za zadanie zmobilizować ludzi do większego wysiłku, bez czego niemożliwe jest wykonanie planu. Przyjeżdża z żoną, która oddaje się każdemu, kto tylko obiecuje ją stąd zabrać. Przywalony kłodami drewna ginie "Apostoł", śmierć wybiera "Dziewiątka", nie chcąc najechać na maszerujący oddział żołnierzy . . . Kiedy wreszcie nadchodzą nowe samochody, w bazie pozostali tylko Zabawa i jego najzagorzalszy wróg - "Warszawiak".

  Okladka/Screeny:  Tworcy i Obsada:

  reżyseria: Czesław Petelski
  scenariusz: Czesław Petelski, Marek Hłasko
  premiera: 10 sierpnia 1959 (Polska) 1959-08-10
  produkcja: Polska
  gatunek: Dramat obyczajowy


  Zygmunt Kęstowicz (Stefan Zabawa), Emil Karewicz (Tadek "Warszawiak"), Teresa Iżewska (Wanda, żona Zabawy), Leon Niemczyk ("Dziewiątka"), Aleksander Fogiel ("Apostoł"), Tadeusz Łomnicki ("Partyzant"), Roman Kłosowski ("Orsaczek"), Adam Kwiatkowski ("Buźka", goniec z wypłatami), Juliusz Grabowski (Marcinkowski), Roman Hubczenko (leśniczy), Tadeusz Kosudarski (Dzwonkowiak, amant Wandy w knajpie), Włodzimierz Kwaskowski (mechanik Kowalski), Józef Łodyński (mechanik), Mieczysław Łoza (szatniarz w knajpie), Stanisław Milski (dyrektor), Antoni Odrowąż (ksiądz), Edward Wichura (inspektor z dyrekcji), Henryk Hunko (kelner w knajpie; nie występuje w czołówce), Kazimierz Stankiewicz (mężczyzna w knajpie; nie występuje w napisach)

  Opis uploadu:
  Kod:
  wielkosc calosci: 700 MB
  czas trwania: 01h 44m 17s
  rodzaj kompresji: .rar
  zawartosc uploadu: plik .avi
  wersja jezykowa: Polska
  dodano dane naprawcze

  Download:

  Kod:
  http://www.filesonic.com/file/452392001/Baza.ludzi.umarlych-1958.[part1].rar
  http://www.filesonic.com/file/452392121/Baza.ludzi.umarlych-1958.[part2].rar

Strona 3 z 14 PierwszyPierwszy 1234513 ... OstatniOstatni

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

 1. [RS] Hiena (2006) film polski
  Przez kono32 w dziale Horror / Thriller / Czarna Komedia
  Odpowiedzi: 3
  Ostatni post / autor: 18-04-14, 01:04
 2. [RS] Ile waży koń trojański? (2008) - FILM POLSKI
  Przez Ricoh w dziale Komedie / Komedie romantyczne / Komedio-Dramat
  Odpowiedzi: 15
  Ostatni post / autor: 03-03-14, 22:40
 3. [RS] Żurek (2003) Film polski
  Przez kono32 w dziale Dramat / Obyczajowe / Melodramat / Romans / Familijne
  Odpowiedzi: 2
  Ostatni post / autor: 30-05-13, 10:00
 4. Polski film (2012)
  Przez Hagar w dziale Komedie / Komedie romantyczne / Komedio-Dramat
  Odpowiedzi: 0
  Ostatni post / autor: 24-02-13, 03:33
 5. polski film
  Przez qwertyuiopa w dziale Prośby / Requests
  Odpowiedzi: 1
  Ostatni post / autor: 02-10-09, 22:34

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •