W starym kinie - Tylko Polskie filmy wyprodukowane do roku 1939

Jesteśmy na Facebook'u! Klikaj Lubie to!Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
 1. #1

  Dołączył
  Jan 2008
  Posty
  104
  Thanks
  0
  Thanked 0 Times in 0 Posts

  Domyślnie W starym kinie - Tylko Polskie filmy wyprodukowane do roku 1939
  10 % dla mnie (1933)

  * Film fabularny
  * Produkcja: Polska
  * Rok produkcji: 1933

  Janek, urzędnik notarialny, kocha Zosię, córkę Grzybków mieszkających w małym miateczku. Pewnego dnia Grzybkowie otrzymują spadek po ciotce z Ameryki (50 tyś. dolarów). Wyjeżdżają do Warszawy, by się zabawić. Za nimi podąża Janek. Poznaje w stolicy Lopka - lwa salonów warszawskich. Przy jego pomocy udaje się przełamać opory rodziców Zosi i otrzymać jej rękę.  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  12 krzeseł (1933)

  * Film fabularny
  * Produkcja: Polska, Czechosłowacja
  * Rok produkcji: 1933

  Scenariusz "Dwunastu krzeseł" powstał na podstawie powieści Ilji Ilfa i Jewgienija Pietrowa. Fryzjer praski, Ferdynand, otrzymuje z Warszawy wiadomość o śmierci ciotki i spadku, jaki przypadł mu w udziale. Jedzie do Warszawy. Okazuje się, że spadkiem jest dwanaście krzeseł. Ferdynand oddaje je do komisu. W nocy znajduje za portretem ciotki list, w którym zawiadamia go ona, że w jednym z krzeseł ukrytych jest 100 tysięcy dolarów . . . Ferdynand dowiaduje się nazajutrz, ze krzesła już zostały sprzedane. Razem z antykwariuszem Klepką ruszają w pościg za krzesłami. Zdobywają wszystkie z wyjątkiem jednego, które znalazło się w sierocińcu. Trafiają tam w momencie, kiedy kierowniczka opowiada dzieciom o cudownym znalezieniu krzesła, w którym ukryto 100 tysięcy przeznaczonych dla sierocińca . . . Główną siłą komedii Waszyńskiego i Frica jest udział polsko - czeskiej elity aktorskiej: Vlasty Buriana, Adolfa Dymszy oraz Zuli Pogorzelskiej - popularnej w latach trzydziestych warszawskiej divy operetkowej. Mimo że przed wojną koprodukcje stanowiły rzadkość, "Dwanaście krzeseł" nie odstaje poziomem od komedii "narodowych". Z pewnością spora w tym zasługa dwu znakomitych i doświadczonych reżyserów, którzy umieli bawić widza jak rzadko kto.  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  ABC miłości (1935)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1935

  Wincenty Poziomka z trudem zarabia na życie prowadząc szkołę rewiowo-filmową, czy pisząc listy do narzeczonych . . . Pewnego dnia dostaje zawiadomienie o spadku, którym jest połowa sklepu. Zastaje w nim śliczną pannę, Helenkę, natychmiast zakochuje się w niej. Ale współwłaścicielką jest . . . kilkuletnia Basia. Winncenty prowadzi sklep z artystycznym polotem, doprowadzając go do bankructwa. Cierpi z powodu miłości do pięknej sekretarki, Helenki, oraz bezgranicznie wielbi artystę rewiowego, Krupkowskiego. Helenka tymczasem traci posadę, więc Poziomka proponuje jej pracę w swoim sklepie. Przedtem ratuje ją przed podstępnym lowelasem. Przez przypadek Basia zostaje zaangażowana do filmu. Wreszcie Helenka wyznaje Poziomce miłość, będą więc mogli się pobrać i wspólnie prowadzić sklep.  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Ada, to nie wypada (1936)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1936

  "Ada, to nie wypada!"-woła wciąż papa cierpiąc wybryki niesfornej Ady. W końcu oddaje ją do internatu, gdzie ma nabrać ogłady towarzyskiej i dorosłych manier, ale Ada i tu nie przestaje być "enfant terrible". Zdradza jednak wybitne zdolności wokalne i staje się ulubienicą nauczyciela muzyki i śpiewu, kompozytora operetkowego Bemola . . . Papa chce wydać Adę za mąż za młodego hrabiego Freda Orzelskiego, który nie zna swej "narzeczonej" i wysyła ojca na rekonesans do pensjonatu. Ada, widząc starszego pana i biorąc go za konkurenta, prezentuje mu się z jak najgorszej strony. Tymczasem ma się odbyć premiera operetki skomponowanej przez Bemola. Sala wypełniona po brzegi, ale za kulisami panuje czarna rozpacz - primadonna nagle zaniemogła. Zastępuje ją Ada, która zna wszystkie partie śpiewane operetki. Ojciec, który widzi swą córkę na scenie, jest przerażony, ale Fred zdumiony i oczarowany. Okazuje się, że Ada nie jest "głupawym, nieznośnym, umorusanym smarkaczem, ale piękną i powabną dziewczyną . . . i serce młodego hrabicza zaczyna bić żywiej na jej widok . . . "  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Antek policmajster (1935)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1935

  Antek Król, "morowy chłop", sprzedawca królików na warszawskim karcelaku, niewinnie ścigany przez policję rosyjską za "knowania antypaństwowe", uchodząc przed pogonią znajduje się przypadkowo w przedziale wagonu, w którym jedzie nowy policmajster do pewnego prowincjonalengo miasteczka. Policmajster śpi nadużywszy alkoholu. Korzysta z tego Antek, przywdziewa jego mundur i zostaje przyjęty przez władze rządowe i miejskie jako autentyczny policmajster. Po pewnym czasie oficer żandarmerii demaskuje go jednak. Gubernator miasteczka w obawie przed kompromitacją skłania Antka do zachowania dyskrecji, w zamian za to odstawia go z honorami do pociągu i gwarantuje bezkarność.  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Barbara Radziwiłłówna (1936)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1936

  W roku 1544 objął rządy na Litwie, jeszcze za życia ojca swego, Zygmunta Starego, ukoronowany na króla Polskiego i Wielkiego Księcia Litewskiego. Płochy, dwudziestosześcioletni, oddał się całkowicie zabawom i łowom, zostawiając troskę o sprawy państwowe matce swej, królowej Bonie. I nagle, jak burza, wdziera się do beztroskiego życia młodego króla miłość. Wielka, romantyczna miłość do Barbary Radziwiłłówny. Ale wszystko jest przeciwko nim. Matka królewska, Bona, pragnie dla syna żony z dworu królewskiego. Młody król musi zwalczyć niebotyczne przeszkody, zanim uda mu się potajemnie zaślubioną przezeń Barbarę uczynić prawowitą swą małżonką i królową. Zahartowany jednak w walce o swą miłość zwycięża. Los chce przecież inaczej. Barbara zostaje otruta.  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Będzie lepiej (1936)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1936

  Komedia z udziałem niezwykle przed wojną popularnych gawędziarzy radiowych, Szczepka i Tońka. Obaj byli rodowitymi lwowianinami, ale urodzonymi na dwóch krańcach tego miasta - jeden w Gródku, drugi w Łyczakowie. Mieli wspaniałe poczucie humoru, doskonale władali lwowską gwarą. Szczepko, czyli Kazimierz Wajda, i Tońko - Henryk Vogelfänger byli wielkim gwiazdami powstałej w roku 1933 "Wesołej Lwowskiej Fali". Z raportów biura studiów Polskiego Radia wynika, że audycji tej słuchało ok. 6 milionów osób, co na owe czasy jest liczbą imponującą. Początkowo dialogi dla Szczepka i Tońka pisał "ojciec" tej audycji Wiktor Budzyński, później jednak Wajda i Vogelfänger układali je sami. Filmem "Będzie lepiej" lwowscy komicy rozpoczęli swoją karierę na dużym ekranie. W roku 1939 powstał drugi film z ich udziałem - "Włóczęgi". Trzecia komedia ze Szczepkiem i Tońkiem - "Serce batiara" nie została ukończona z powodu wybuchu wojny. Dwaj przyjaciele - Szczepko i Tońko - zostają pozbawieni pracy w fabryce zabawek, w której obowiązywał zakaz śpiewania, a oni go złamali. W parku znajdują porzucone niemowlę, którym się zaopiekowują. Wanda, właścicielka sklepu z zabawkami, przyjeżdża do Lwowa wraz ze stryjem. Chce on swą siostrzenicę wydać za dyrektora owej fabryki. Na skutek zbiegu okoliczności dziecko trafia do Wandy. Szczepko i Tońko szukają go rozpaczliwie. Ale stryj coraz bardziej jest w dziecku zakochany. Zakochała się też Wanda w odmienionym dyrektorze fabryki. Po licznych perypetiach dziecko zostaje u stryja, Wanda i Julian są siódmym niebie, a Szczepko i Tońko, pogodzeni z losem, odchodzą . . .  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Biały Murzyn (1939)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1939

  Antoni, student medycyny, przyjeżdża na wakacje do ojcowskiej chłopskiej chaty. W dramatycznych okolicznościach poznaje hrabiankę Jadwigę, która od pierwszej chwili - mylnie interpretując jego postępowanie - upokarza go. Mimo to każde przelotne spotkanie z Jadwigą potęguje rozbudzoną w nim miłość do niej, a zarazem pogłębia świadomość jej beznadziejności. Kiedy widzi podczas zabawy we dworze Jadwigę promieniejącą ze szczęścia w tańcu z narzeczonym, zaszywa się w osamotnieniu. I oto następuje wstrząs. Narzeczony ginie w wypadku samochodowym, Jadwiga zaś spodziewa się dziecka. Hrabia w małżeństwie Jadwigi z Antonim widzi wyjście z dramatycznej sytuacji. Antoni kategorycznie odmawia, zgadza się dopiero, gdy staje się świadkiem próby odebrania sobie życia przez Jadwigę. Lecz ona przyjmuje jego szlachetność jako upokorzenie i stara się go poniżyć. Antoni przemilcza więc wyznanie miłości i nie przyjmuje zaoferowanych pieniędzy na kontynuowanie studiów. Oświadcza też, że zwróci Jadwidze wolność jedynie w wypadku, gdy go ona osobiście o to poprosi . . . Antoni wyjeżdża do Warszawy, kończy studia z odznaczeniem, staje się wybitnym pediatrą. Nie dostrzega kochającej go Janki; gnany jest jedną pasją - piąć się coraz wyżej na szczyty kariery, i jednym celem - tą drogą zdobyć Jadwigę. Zostaje naczelnym lekarzem w szpitalu, w którym pewnego dnia zjawia się Jadwiga z synkiem, dotkniętym paraliżem. Antoni ratuje jej dziecko. I gdy następnego dnia Antoni oświadcza Jadwidze, że gotów jest zwrócić jej wolność, ona przeprasza go i wyciąga ku niemu dłoń na pojednanie.  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Biały ślad (1932)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1932

  Debiutanckie dzieło Adama Krzeptowskiego, górala, brata znanego narciarza Andrzeja, było filmem dość niezwykłym w polskiej kinematografii początku lat 30. Krzeptowski wziął w 1931 r. udział w ogłoszonym przez Komisję Zdrojową konkursie na film propagandowy o Zakopanem. Jego krótkometrażówka "Zima w Zakopanem" spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem i została skierowana do publicznej eksploatacji. Zarażony filmowym bakcylem Krzeptowski uwieczniał odtąd lekką, ręczną kamerą zimowe piękno gór. Nakręcony materiał stał się podstawą przyszłego filmu fabularnego, do którego scenariusz napisał artysta malarz Rafał Malczewski, syn Jacka. "Biały ślad" reprezentował Polskę na I Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji w 1932 r. i otrzymał tam wyróżnienie za zdjęcia. Został zakupiony do Włoch i Stanów Zjednoczonych. Zagraniczny sukces nie pozostał bez wpływu na odbiór filmu w kraju, gdzie krytyka określała dzieło Krzeptowskiego jako "przepojone słońcem i zdrowiem, krzepiące, czyste w zamiarach i kolorycie". Istotnie, mimo skażonego grafomańskimi ciągotami scenariusza oraz dość nieporadnej realizacji i gry wykonawców - amatorów film zachwycał pięknymi kadrami, ujawniając fotogeniczność śniegu, piękno polskiego krajobrazu i folkloru. Dając wyraz swej fascynacji tatrzańską przyrodą i umiłowaniu gór, reżyser zawarł w "Białym śladzie" element bardzo osobisty, tak rzadko spotykany w naszej międzywojennej kinematografii. Na skraju tatrzańskiej wsi mieszka dwoje sierot: Zośka i jej brat Władek. Dziewczyna skrycie kocha się w Jaśku, znanym myśliwym, ale ten wzdycha do innej - Hanki, która po ukończeniu szkół wróciła w rodzinne strony. Hanka, rozkochana w przystojnym taterniku Andrzeju, nie zwraca uwagi na Jaśka. Pewnego dnia Hanka i Andrzej wybierają się na wycieczkę w góry. Zasypuje ich lawina. Jasiek, który wyrusza im na ratunek, odnajduje Andrzeja, ale po Hance nie ma śladu. Gdy nie mogą jej znaleźć także ratownicy GOPR-u, zrozpaczony Andrzej sam idzie na poszukiwanie dziewczyny. Nad ranem znajduje go nieprzytomnego Zośka i zabiera do swej chaty, gdzie już czeka odnaleziona wreszcie Hanka. Oboje uratowani padają sobie w ramiona. Jasiek, który uświadamia sobie, że nigdy nie zdobędzie wzajemności ukochanej dziewczyny, rusza białym śladem, aby w samotności szukać ukojenia wśród gór.  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Bohaterowie Sybiru (1936)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1936

  Film osnuty na tle przeżyć ochotników 5 Dywizji Syberyjskiej.  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Cham (1931)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1931

  Franka jest dziewczyną z gruntu dobrą, ale patologicznie chorą i nieobliczalną w swych postępowaniach. Przeszedłszy wszystkie szczeble drabiny upadku wielkiej kurtyzany znajduje się na ulicy i prowadzi nędzny żywot prostytutki. W czasie bójki zostaje ranna, a dzięki przychylności lekarza, otrzymuje posadę pokojówki na wsi. Poznaje tu młodego rybaka, Pawła, który z nią się żeni. Po kilku miesiącach ucieka jednak z szoferem, by po trzech latach wrócić, jak zużyty strzęp, z dzieckiem. Paweł przyjmuje ją, dziecko uznaje za swoje, lecz po pewnym czasie zły instynkt Franki znów zaczyna działać. Przyłapana in flagranti w stodole, zostaje obita przez Pawła. Doprowadzona do pasji, Franka próbuje otruć Pawła. Zbrodniarkę zabiera sołtys. Paweł jednak i tym razem ją ratuje. Franka takiej ofiary znieść już nie może. Nad ranem skacze do rzeki, kończąc swój burzliwy żywot. Paweł pozostaje z dzieckiem, które wychowuje jak swoje.  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Co mój mąż robi w nocy (1934)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1934

  Przemysłowiec Roman Tarski bankrutuje, tracąc cały majątek. Ponieważ nie chce, żeby żona się o tym dowiedziała, finguje włamanie, podczas którego skradziono mu rzekomo z kasetki pieniądze i klejnoty. By zarobić na życie, obejmuje posadę kelnera w nocnym lokalu . . . Pewnego dnia Kazię, pokojówkę państwa Tarskich, odwiedza Walery, jej narzeczony, również kelner i na domiar złego kolega pana domu z nocnego lokalu "Alhambra". W trakcie uroczej pijatyki zjawia się niespodziewanie żona pana Romana, która widząc męża w towarzystwie pokojówki posądza go o zdradę. Prosi kochającego się w niej barona Lola, by śledził Romana i odkrył tajemnicę, co jej mąż robi w nocy. Baron kocha się w Stefie, ale i na pokojówkę zagiął parol . . . W końcu tajemnica się wyjaśnia: odnaleziony i zdemaskowany zostaje nieuczciwy wspólnik pana Romana, a skradzione pieniądze trafiają do prawowitego właściciela.  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Córka generała Pankratowa (1938)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1934

  Generał Pankratow tępi rewolucjonistów, coraz bardziej natomiast zbliża się do nich jego córka Aniuta. W jej żyłach płynie zresztą polska krew - matka była Polką, córką zesłańca. Aniuta zakochuje się w Bolesławie, polskim rewolucjoniście; opiekuje się dziewczyną, ranną podczas tłumienia wiecu ulicznego; zrywa ze swym narzeczonym hrabią Bobrowem, który szczyci się rozgromieniem demonstrantów. Bolesław dokonuje zamachu na Pankratowa, w wyniku którego generał zostaje sparaliżowany. Aniuta uzyskuje zwolnienie Bolesława z więzienia i wywozi go za granicę. Sama popełnia samobójstwo, rzucając się do rzeki.  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Cud nad Wisłą (1921)

  Podtytuł: WIDOWISKO FILMOWE W 8-MIU AKTACH NA TLE WYPADKÓW SIERPNIOWYCH W ROKU 1920

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1921

  Film zrealizowano na zamówienie Wydziału Propagandy Ministerstwa Spraw Wojskowych. Film przedstawia dzieje wojny polsko-radzieckiej; rozpoczyna go wieczór wigilijny na dworze obywatelskim i w chacie włościanina, a kończy obraz sierpniowych dni 1920 roku.  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Czarna perła (1934)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1934

  Stefan, młody polski marynarz, zostaje pobity w lokalu na wyspie Tahiti. Opiekuje się nim jedna z miejscowych dziewcząt, piękna Moana. Młodzi zakochują się w sobie, spędzają razem wiele pięknych chwil, składają nawet wzajemne śluby wierności. Jednak czas wyjazdu Stefana zbliża się nieubłaganie. Marynarz postanawia wykorzystać dogodną okazję do szybkiego wzbogacenia się i kradnie z miejscowej groty "święte" perły. Wkrótce dopływa do domu, a wraz z nim Moana. Po powrocie do Gdyni zakłada spore przedsiębiorstwo, wchodzi też w układy z aferzystami. Moana przeżywa ciężkie chwile. Widzi wyraźnie, że nie chcąc stracić ukochanego, musi wyglądać i postępować jak biała kobieta. Tymczasem Stefan nawiązuje romans z Reną, żoną jednego z "szemranych" wspólników. Przebiegła kobieta tylko udaje miłość, by omotać naiwnego mężczyznę i ukraść jego bezcenne perły. I rzeczywiście. Niebawem były marynarz staje się ofiarą napadu. Wzgardzona, lecz ciągle kochająca Moana po raz kolejny przychodzi mu na ratunek. Przeznaczona dla Stefana kula trafia w nią.  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Czarne diamenty (1939)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1939

  Na swój debiut fabularny Jerzy Gabryelski wybrał powieść "Czarne diamenty" pióra Gustawa Morcinka, pisarza śląskiego przeżywającego pod koniec lat 30. okres największej popularności. Film, ukończony na krótko przed wybuchem II wojny światowej, nie doczekał się już premiery w 1939 r. Po wojnie pokazano go dopiero w 1981 r. Zgodnie z założeniami osią filmu miała być sprawa ratowania przez polskich górników ważnego dla kraju obiektu przemysłowego. Patriotyzmowi i solidarności robotników przeciwstawiał reżyser kosmopolityzm i wyrachowanie dyrektorów zagranicznego koncernu. Liczne zdjęcia dokumentalne w początkowych sekwencjach filmu miały uwierzytelnić całą historię i nadać jej poważny ton. W miarę rozwoju ekranowych wydarzeń problem społeczny ustępował jednak miejsca wątkowi romansowemu oraz kulminacyjnej scenie katastrofy w kopalni i akcji ratowniczej. Młody inżynier Nawrat, syn powstańca śląskiego, na wieść o planach odsprzedania kopalni "Mars" zagranicznemu koncernowi, wysuwa projekt założenia górniczej spółdzielni, która przejęłaby zarządzanie przedsiębiorstwem. Narady odbywają się w mieszkaniu Pogorzelskiego, którego córka Teresa od dawna kocha się w inżynierze. 1700 górników wstępuje do spółdzielni, a w zarządzie obok Nawrata pracuje także Teresa i sztygar Świtała. Nawrata uwodzi jednak piękna Irena La Rochelle, córka jednego z dyrektorów koncernu. W kopalni wybucha pożar. Irena ukrywa ten fakt przed Nawratem, w końcu jednak dowiaduje się on o nieszczęściu i natychmiast udaje do kopalni. Wraz ze Świtałą podejmuje decyzję o wysadzeniu w powietrze płonącego szybu. Zwały węgla odcinają im powrót. Górnicy ruszają na ratunek zasypanym.  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Czy Lucyna to dziewczyna (1934)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1934

  Lucyna, córka bogatego przemysłowca, wraca po studiach i uzyskaniu dyplomu inżyniera z zagranicy do kraju, lecz ojciec nie zgadza się, by pracowała. Lucyna wpada na zabawny pomysł. W męskim przebraniu uzyskuje posadę technika i zostaje pomocnikiem inżyniera Żarnowskiego. Więcej jednak interesuje się osobą swego przełożonego aniżeli zdobyczami wiedzy technicznej. Po pewnym czasie zdobywa sympatię Stefana i staje się uczestnikiem jego kawalerskich eskapad, starając się wszelką cenę zdobyć jego serce i zniechęcić go do narzeczonej, Tuni. Po jednej birbantce w nocnym lokalu Lucyna, jako Julka Kwiatkowska, siostra Juliana Kwiatkowskiego zgłasza się do Żarnowskiego, aby go zawiadomić, że jej brat jest niezdrów i nie będzie mógł pracować. Piękna panna robi na Stefanie silne wrażenie. Stefan dopiero w finale przekonuje się, że panna Kwiatkowska i jej brat to jedna i ta sama osoba. Czuje się nieco urażony w swej godności, ale uczucie jest mocniejsze niż zadraśnięta ambicja . . .  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Dzieje Warszawy 1920-1939 (Pogrzeb Józefa Piłsudskiego 15.V.1935r.)  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Dodek na froncie (1936)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1936

  Podczas meczu piłkarskiego Kraków - Moskwa Dodek fauluje zawodnika rosyjskiego . . . Wybucha I Wojna Światowa. W opuszczonej chacie Dodek - poddany CK Austrii - przykrywa się płaszczem oficera rosyjskiego i jako taki zostaje odbity przez wojska rosyjskie, które przeszły do natarcia. Wzięty za oficera rosyjskiego kwateruje w polskim dworze. Jego ordynansem jest ów sfaulowany piłkarz. Dodek leczy chorych żołnierzy rosyjskich, zaleca się do pokojówki Zuzi, zdobywa względy pani pułkownikowej, doprowadza do fałszywego alarmu, wywołuje skandal w czasie wizyty Wielkiego Księcia. Zdemaskowany i wzięty za szpiega salwuje się ucieczką. Z opresji ratuje go atak legionistów, którzy przerywają front. Dodek wraca do swoich.  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Doktór Murek (1939)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1939

  Scenariusz do tego filmu powstał na kanwie powieści Tadeusza Dołęgi - Mostowicza "Dr Murek zredukowany" i "Drugie życie doktora Murka". Należą one do najciekawszych w bogatym dorobku Mostowicza, głównie ze względu na śmiałą krytykę niektórych, współczesnych autorowi mechanizmów społecznych. O celności i ostrości pióra twórcy "Kariery Nikodema Dyzmy" świadczy fakt, że sanacyjna cenzura wycięła ze scenariusza co odważniejsze, demaskatorskie fragmenty. W rezultacie powstał politycznie neutralny, lecz inteligentnie rozegrany dramat sensacyjny. Główny bohater filmu, tytułowy doktor Murek, w wyniku intryg traci posadę w prowincjonalnym magistracie. Postanawia wyjechać do Warszawy. W stolicy zarabia na życie wywożąc śmiecie. Nawiązuje kontakt z miejscowym półświatkiem. Niebawem wspólnie z przestępcą o pseudonimie "Czarny Kazik" dokonuje napadu na willę prezesa Czabrana. Arleta, kochanka "Czarnego Kazika", zabija swego konkubenta, by żyć z Murkiem. Ten jednak, choć korzysta z wdzięków dziewczyny, zamierza zostać zięciem Czabrana.  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Dorożkarz nr 13 (1937)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1937

  Bezrobotny Felek wpada pod dorożkę, ale dzięki temu dostaje pracę jako dorożkarz. Wygrywa też sporą sumę pieniędzy, co powoduje całkowitą zmianę trybu jego życia. Swego przyjaciela angażuje jako kamerdynera. Z powodzeniem zaczyna się starać o rękę hrabianki Tarskiej, która jednak kocha nauczyciela muzyki, Jerzego . . . Felek, choć mógłby się ożenić z Krystyną, nie chce przeszkodzić jej szczęściu z Jerzym. Ponadto dostrzega, z jaką niechęcią przyszła teściowa patrzy na jego rodzinę i jakie znaczenie mają dla niej pieniądze. W dniu swoich zaręczyn ogłasza więc zaręczyny Jerzego i Krystyny oraz swoje ze skromną, ubogą Jadzią, która zawsze go kochała i była mu wierna.  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Druga młodość (1938)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1938

  Scenariusz "Drugiej młodości" powstał na motywach dramatu Henri Bataille'a "Maman Colibri". Wyrobienie literackie adaptatora Anatola Sterna oraz talent reżysera Michała Waszyńskiego sprawiły, że ich film cieszy się wśród znawców przedmiotu opinią jednego z najambitniejszych obrazów międzywojnia. Bohaterką tego wnikliwego, jak na tamte czasy, studium psychologicznego jest dojrzała, lecz wciąż jeszcze piękna kobieta, która podejmuje rozpaczliwą próbę ucieczki przed samotnością i nadchodzącą starością. Akcja filmu zaczyna się w chwili, gdy Irena Mohort poznaje Jerzego, kolegę swego dorosłego syna Ryszarda. Jerzy, biorąc ją za siostrę przyjaciela, zakochuje się od pierwszego wejrzenia. Dla Ireny, od dawna zaniedbywanej przez męża, takie uczucie to coś niezwykłego i niebywale pociągającego. Nic dziwnego zatem, że ulega czarowi Jerzego. Mijają dni, a romans rozwija się w najlepsze. Związek matki wprawia w głębokie przygnębienie Ryszarda. Niebawem o wszystkim dowiaduje się również jej mąż. Ludwik stawia Irenę przed dylematem: albo rodzina, albo kochanek. W odpowiedzi pani Mohort wyjeżdża z Jerzym do Zakopanego. Idylla wszakże nie trwa długo. Podczas zamieci śnieżnej jej ukochany ratuje młodą i urodziwą Tamarę. Między nim a dziewczyną wybucha gwałtowne uczucie. Irena postanawia walczyć o miłość Jerzego, lecz widząc beznadziejność sytuacji, daje za wygraną. Upokorzona nie zamierza jednak wracać do domu, który wszak porzuciła na własne życzenie. Rusza więc na wojaż po europejskich kasynach, co staje się przyczyną jej całkowitego upadku.  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Dwie Joasie (1935)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1935

  Oglądane po przeszło pół wieku przedwojenne komedie, mimo często prostych fabuł i niewyszukanych dowcipów, mają swoisty urok. Problemy w nich przedstawiane, snute intrygi, sceneria, kostiumy, sposób mówienia wzbudzają w nas uśmiech sympatii. Tak jest również w przypadku filmu Mieczysława Krawicza "Dwie Joasie". Reżyser należał do najpracowitszych twórców lat trzydziestych. W swoim dorobku ma m.in filmy "Grzeszna miłość" zrealizowany wespół ze Zbigniewem Gniazdowskim, "Szlakiem hańby" (współautor - Alfred Niemirski), "Ułani, ułani, chłopcy malowani", "Każdemu wolno kochać" (współautor Janusz Warnecki), "Szpieg w masce", "Jadzia", "Jego wielka miłość" (współautorka Stanisława Perzanowska), "Dyplomatyczna żona" (współautor Carl Boese), "Niedorajda", "Skłamałam". "Dwie Joasie" to historia sympatycznej maszynistki Joasi, panny sumiennej i wzorowej pracownicy. Mimo tak wielu zalet nasza bohaterka co chwilę traci posadę. Nie znosi bowiem zalotów kolejnych szefów. Kiedy jest już zupełnie zdesperowana, wpada na szatański pomysł. Z powabnej panienki zmienia się w rozczochraną okularnicę sądząc, że w ten sposób pozbędzie się natrętnych adoratorów i zazna spokoju w pracy. Tymczasem role się odwracają i to właśnie Joasia zakochuje sie w swoim szefie, mecenasie Robercie Rostalskim, który niestety ma już przyjaciółkę. Joasia postanawia pójść na Bal Mody, na którym członkiem jury jest mecenas. Pożycza szałową suknię i staje się sensacją balu. Jednogłośnie zostaje wybrana Królową Mody i podbija serce swojego szefa.  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Dybuk (1937)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1937

  Film zrealizowany w języku jidisz z myślą o widowni żydowskiej. W drugiej połowie lat trzydziestych w Polsce powstało 9 filmów żydowskich, m.in. prezentowane już w "Starym kinie" "Judeł gra na skrzypcach", "Mateczka", "List do matki". "Dybuk" wyróżnia się spośród nich wybitnymi walorami artystycznymi. Fabuła filmu zaczerpnięta została ze sztuki scenicznej Szymona An-skiego (był to pseudonim Salomona Zeinwela Rapaporta) "Misterium na pograniczu dwóch światów" i nawiązuje do tradycji chasydów - odłamu judaizmu ukształtowanego w XVIII wieku, czerpiącego z tradycji talmudycznej i trzynastowiecznych ksiąg kabały.
  Dwaj młodzi przyjaciele, Nissen i Sender, ślubują sobie, że jeśli ich dzieci będą odmiennej płci połączy je węzeł małżeński. Senderowi rodzi się córka Lea, a Nisssenowi syn - Chonen. Przy porodzie umiera matka Lei. Mija 18 lat. Wracający z podróży do domu Nissen ginie w nurtach rzeki. Sender wzbogaca się i zapomina o dawnym ślubowaniu, mimo że młodzi gorąco się pokochali. Chce wydać Leę za bogatego, choć znacznie od niej starszego mężczyznę. Zrozpaczony Chonen ucieka się do magicznych zabiegów, by odzyskać ukochaną. Gdy mimo to dochodzi do zaręczyn, chłopak zaczyna wątpić w istnienie Boga, wzywa szatana, po czym pada martwy. W dniu ślubu w Leę wstępuje Dybuk - duch Chonena, który nie chce się rozstać z ukochaną. Sławny cadyk z Wielopola wypędza wprawdzie ducha, ale dziewczyna umiera. Dopiero teraz dusze kochanków mogą połączyć się na zawsze.  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Dyplomatyczna żona (1937)
  Tytuł alternatywny: ABENTEUER IN WARSCHAU

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska, Niemcy
  # Rok produkcji: 1937
  Film powstał w dwóch wersjach językowych, z różnymi obsadami. Polska wersja najprawdopodobniej nie zachowała się.

  Dyrektor stołecznej operetki ma - po tournee po Ameryce - kłopoty ze skompletowaniem zespołu. Szczególnie zależy mu na gwieździe, filarze teatru - Jadwidze Janowskiej. Lecz ta mu ciągle umyka. Jest w Paryżu z mężem, dyplomatą Henrykiem de Fontaną, który by być razem z żoną, postanowił się przenieść do Warszawy. Nagle pojawia się ambasador Rossi, który na zabój zakochał się w Jadwidze, oraz piękna Inez, znajoma Henryka. Jadwiga wyjeżdża do Warszawy, gdzie w jej mieszkaniu Apolonia, przyjaciółka Jadwigi, sposobi na scenę młodą adeptkę Wandę... Jadwiga wraca na krótko do teatru. W Warszawie zjawiają się Henryk i ambasador, a w ślad za nimi ekscentryczna Inez . . .  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Dziesięciu z Pawiaka (1931)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1931

  Młody architekt, Janusz, którym wstrząsnął widok egzekucji polskiego rewolucjonisty, wstępuje - również pod wpływem Hani - do niepodległościowej organizacji bojowej kierowanej przez tajemniczego Jura . . . Janusz samowolnie strzela do prowokatora, z rozkazu zaś rzuca bombę na generała żandarmerii, którego poważnie rani. Wikła się romans z Olgą, kochanką tegoż generała, co budzi podejrzenia Hani . . . Janusz i Hania wraz z innymi zostają aresztowani. Olga odwiedza Janusza w więzieniu i przyrzeka umożliwienie ucieczki w zamian za wydanie przywódcy organizacji. Hania słyszy, jak Janusz odmawia. Dziesięciu rewolucjonistów staje przed sądem. Broni ich adwokat Jur. Wszyscy oskarżeni zostają skazani na karę śmierci. Jur wpada na niezwykły pomysł. Przebiera się za rotmistrza żandarmerii, jego towarzysze zaś przywdziewają mundury policjantów. Udają się do więzienia. Jur żąda wydania aresztantów i w ten sposób umożliwia im ucieczkę . . . Zwolnienie Hani i wyjaśnienia Janusza kładą kres ich rozłące i nieporozumieniom, natomiast ranny generał rosyjski na wieść o ucieczce skazańców pada martwy.  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Dziewczyna szuka miłości (1938)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1938

  Jerzy to młody, urodziwy, inteligentny ślusarz z ubogiego przedmieścia, niedoszły inżynier i niewykwalifikowany lotnik. Jest maniakiem, buduje samolot własnej konstrukcji, który jeszcze przed startem - rozpada się. Przypadek sprawia, że Jerzy poznaje milionera brazylijskiego oraz jego córkę. Młodzi pokochali się (choć na pewien czas rozdzieliła ich niecna intryga zazdrosnego kochanka), milioner zaś sprawia, że Jerzy kończy politechnikę i szkołę lotniczą, buduje nowy samolot i wyrusza na nim w daleki rejs do Rio de Janeiro. W samej zaś Brazylii milioner omawia sprawę otwarcia stałej handlowej linii lotniczej łączącej Polskę i Brazylię. Ostateczne sfinansowanie przez miejscową Polonię projektu uzależnione jest od szczęśliwego wylądowania samolotu. Tymczasem w samolocie (jest nim RWD-10) przestało działać radio. Samolot znajduje się nad oceanem, od kilku godzin leci złym kursem, a paliwa wystarczy zaledwie na dwie godziny lotu . . . Samolot i pilot jednak nie zawodzą. Lądują szczęśliwie w Rio. To zwycięstwo połączyło także Jerzego i Janinę na zawsze . . .  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Florian (1938)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1938

  Młody dziedzic Alfred Rupiejko kocha - nie bez wzajemności - Bronkę Wereszczyńską. Na ziemiach polskich szaleje zawierucha wojenna. Cofają się armie rosyjskie, wkraczają wojska niemieckie. Niemcy się wycofują, pojawiają się wojska radzieckie. Bronka i jej czterej bracia ukrywają pamiątkowy dzwon zwany "Florianem", chroniąc go przed rekwizycją . . . Wie o tym niejaki Horehlad, żywiący nie odwzajemnione uczucie dla Bronki, i denuncjuje rodzinę Wereszczyńskich przed okupantami niemieckimi, dziadek zaś zatrzymany zostaje jako zakładnik po odnalezieniu trupa zamordowanego żołnierza niemieckiego . . . W końcu broniącemu się bohatersko Wereszczyńskiemu i Bronce śpieszą z pomocą legioniści. Bronka i Alfred znów są razem, a "Florian" zawisnął na dawnym miejscu, bije radośnie i zwycięsko.  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Fredek uszczęśliwia świat (1936)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1936

  Fredek, młody inżynier - wynalazca, wynajduje telefonowizor. Prócz kłopotów, które sam sobie przysporzył swoim wynalazkiem - wprowadza nim zamęt w spokojne, konserwatywne życie stolicy. Narzeczoną widzi w dwuznacznej sytuacji; żona fabrykanta, któremu chce wynalazek sprzedać, wykrywa zdradę męża; zainstalowany w restauracji demaskuje same kłamstwa i niecne uczynki . . . Perypetie, zabawne intrygi, konflikty ustępują w ostatecznym rezultacie miejsca idei postępu i niespożytych możliwości młodości: wynalazek idzie w świat, powaśnieni podają sobie ręce, wyjaśniają się wszystkie quipro quo. Triumfuje postęp i młodość. Irma przeprasza się ze swym narzeczonym, czyli Fredkiem, Loda zaręcza się z Bolkiem, a siostra Lody z Jurkiem. Natomiast Fredek i Józef otwierają własny interes z telefonowizorami.  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Gehenna (1938)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1938

  Opiekę nad niepełnoletnią Anią sprawuje jej stryj Kościesza. Ania wraz z Lorką marzy o wyjeździe do Warszawy, na co stryj się jednak nie zgadza. W zamian ofiarowuje jej drogocenne perły i pozwala na wycieczkę, w towarzystwie leśniczego, do puszczy. Tu Ania poznaje Andrzeja. Od pierwszego spojrzenia zakochują się w sobie. Leśniczy wyjaśnia księciu, że Kościesza nikomu Ani nie odda, ponieważ musiałby także oddać majątek, którym zawiaduje. Andrzeja kocha także Lorka, ale książę pragnie tylko Ani. Chce się się z nią ożenić. Kościesza piętrzy coraz to większe przeszkody i w końcu okazuje się, że kocha on Anię obłędną miłością. W dramatycznych okolicznościach Ania ucieka do Andrzeja, który właśnie postanowił ją porwać. Kościesza niespodziewanie zgadza się na ich zaręczyny. O świcie odbywa się polowanie, w czasie którego książę zostaje jednak skrytobójczo zastrzelony przez sługę Kościeszy. Stryj brutalnie napastuje teraz samotną i załamaną dziewczynę. Ania chce wyskoczyć przez okno i wtedy zjawia się policja, by zaaresztować Kościeszę za udział w morderstwie.  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Geniusz sceny (1939)
  Podtytuł: FILM O TWÓRCZOŚCI AKTORSKIEJ GENIALNEGO ARTYSTY LUDWIKA SOLSKIEGO

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1939

  Publiczny wykład Adama Grzymały-Siedleckiego ilustrowany 13 rolami teatralnymi Ludwika Solskiego. Są to role króla Fryderyka II z "Wielkiego Fryderyka" Adolfa Nowaczyńskiego, Szywały z "Niespodzianki" Karola Huberta Rostworowskiego, Harpagona za "Skąpca" Moliera, Łatki z "Dożywocia" Aleksandra Fredry, Chudogęby z "Wieczoru Trzech Króli" Williama Szekspira, Mickiewicza z "Legionu" Stanisława Wyspiańskiego, profesora Słupińskiego z "U mety" Karola Huberta Rostworowskiego, Gospodarza z "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego i Wiarusa z "Warszawianki" Stanisława Wyspiańskeigo.  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Głos pustyni (1932)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1932

  W niedostępnym, tajemniczym "Sokolim Gnieździe" ukrywa się ze swymi ludźmi groźny i krwawy szejk Abdullah, fanatyczny wróg niewierzących i postrach karawan. Sierżant Milczek, młody wywiadowca, Polak, odkrywa jego kryjówkę, lecz przez nieostrożność wpada w ręce szejka. Grozi mu śmierć, ratuje go jednak, umożliwia ucieczkę i podąża za nim - idąc za coraz potężniejszym głosem serca - żona szejka, Dżemila. Lecz spotkawszy kochanka w towarzystwie pewnej Europejki, nabiera przekonania, że jest zdradzana. Wraca do męża i zawiadamia go o wyruszającej przeciwko niemu francuskiej karnej ekspedycji oraz skłania do urządzenia krwawej zasadzki. Następuje okrutna bitwa, a gdy głosy jej wreszcie cichną. Dżemila idzie na pobojowisko, nasycić oczy swe widokiem ukaranego za zdradę kochanka. Nie znajduje go jednak. Znajduje natomiast ciało swego męża, który padł od kuli wroga. I nad cichym, zasłanym trupami pobojowiskiem rozlega się rozpaczliwy krzyk: Allach ! Allach ! Allach !.  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Granica (1938)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1938

  Zenon ukończywszy studia w Paryżu wraca do kraju pełen twórczej energii. Spotyka Elżbietę, z którą niegdyś łączyła go miłość bezgrzesznych lat dziecięcych . . . W rodzinnej wsi poznaje Justynę, piękną dworską dziewczynę, którą uwodzi. Wkrótce Zenon wraca do miasta. Znów spotyka Elżbietę. W sercu łatwo zwycięża subtelna miłość Elżbiety. Przez pewien czas usiłuje pogodzić w sobie namiętność do Justyny i miłość do Elżbiety. Justyna zawiadamia go, że jest w ciąży. Elżbieta dowiedziawszy się o tym zrywa z Zenonem. Zenon gorączkowo rzuca się w wir pracy, szuka zapomnienia. Lecz i na tym polu los nie szczędzi mu ciosów. Justyna pozbywa się ciąży, Zenonowi udaje się pozyskać Elżbietę. Po ich ślubie Justyna wgryza się ponownie w życie Zenona, umęczona tęsknotą za utraconym dzieckiem. Afera budowlana, w którą wciągnięto Zenona, kończy się skandalem. Justyna w porywie obłędnej nienawiści wypala mu oczy. Zenon wystrzałem w skroń pozbawia się życia.  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Halka (1937)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1937

  W małej wiosce góralskiej mieszkała dziewczyna imieniem Halka. Pomiędzy paniczem Januszem a Halką zawiązuje się romans, ale po pewnym czasie młodzieniec wyjeżdża do Krakowa, gdzie poznaje córkę stolnika, Zofię, która wzbudza w nim żywsze uczucie. Halka nie może się doczekać powrotu ukochanego i wyrusza do Krakowa w towarzystwie górala Jontka, który dawniej pragnął ją poślubić. Przybywają do domu stolnika w chwili ogłoszenia zaręczyn Janusza z Zofią. Panicz każe ich wypędzić. Zrozpaczona Halka wraca do wsi i tam dowiaduje się o śmierci swego dziecka. Pod wpływem tego nowego ciosu nieszczęśliwa wpada w obłęd. Gdy po pewnym czasie odbywa się we wsi ślub Janusza z Zofią, Halka chce podpalić kościół, w którym znajduje się niewierny kochanek. W ostatniej chwili jednak, gdy słyszy chorał z kościoła, opamiętuje się, wracają jej zmysły, pochodnia wypada zręki. Halka rzuca się do wody . . .  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Ja tu rządzę (1939)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1939

  "Ja tu rządzę" to komediofarsa wyprodukowana w roku 1939, która nie zdążyła wejść na ekrany przed wybuchem wojny. Niemiecki okupant dopuścił do jej premiery dopiero 21 grudnia 1941 roku. Głównym bohaterem filmu jest hrabia Józio Lulewicz, młodzieniec równie przystojny, co beztroski i rozmiłowany w hulankach. Pewnej nocy, wracając z nocnej "bibki" rozbija szybę w warsztacie szewskim na Starym Mieście. Nazajutrz rano udaje się na miejsce swego wybryku, by pokryć koszty strat, które spowodował. Przypadkiem dowiaduje się, że poszkodowany szewc Wirgiliusz Kopytkiewicz poszukuje praktykanta. Hrabia, pod przybranym nazwiskiem, zgłasza się do terminu. Chce w ten sposób wywołać skandal, by zrobić na złość matce. Ta bowiem nie zgadza się wyasygnować pieniędzy na teatr muzyczny, który planują założyć przyjaciele Józia. Zamiary rozwydrzonego hrabiego spalają jednak na panewce. Na przeszkodzie staje bowiem...miłość Lulewicza i Joasi - pięknej córki majstra Kopytkiewicza. By udaremnić mezalians matka Józia gotowa jest spełnić kaprys syna i dać fundusze potrzebne do założenia teatru. Czy to jednak wystarczy, by odmienić uczucia młodzieńca?  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Jadzia (1936)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1936

  Toczy się ostra walka konkurencyjna między dwoma firmami, produkującymi sprzęt sportowy, przede wszystkim rakiety tenisowe. W walce tej prym wiodą Jadzia, czarująca młoda dziewczyna (firma Malicz) i Jan, młody, wysportowany i powabny chłopak (firma Oksza). Starają się skłonić mistrzynię tenisa, by za grała ich rakietą, lecz Jan bierze początkowo Jadzię za ową mistrzynię, przeciwko czemu ona nie protestuje. Kiedy mistyfikacja się wydaje, Jan wystawia w oknie swego magazynu rzeźbę Jadzi, wykonaną z ukrycia przez przyjaciela rzeźbiarza, za którego zresztą sam się podał. Liczne intrygi, w których biorą udział wszyscy członkowie dwóch rodzin i firm, oraz tysięczne nieporozumienia prowadzą w końcu do ustania walki konkurencyjnej, a to dzięki połączeniu kapitałów i gorących uczuć Jadzi i Jana.  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Jaśnie pan Szofer (1935)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1935

  Lokaj hrabiego Boratyńskiego, korzystając z nieobecności swego pana, udaje arystokratę. W tej nowej roli poślubia córkę zbankrutowanego przemysłowca, który ma nadzieję, że to małżeństwo podreperuje jego zachwiany kredyt. Tymczasem wraca prawdziwy hrabia. Przemysłowiec, dowiedziawszy się o oszustwie swego zięcia - lokaja, zwraca się do policji. Los komplikuje jednak sytuację. Oto hrabia Boratyński zakochuje się przez lokaja. Teraz hrabia się przebiera i gra rolę szofera-lokaja. Hania oczywiście zakochuje się w nim. Po pewnym czasie nieporozumienia zostaną wyjaśnione, a mistyfikacja zdemaskowana. Zakochani nie muszą ślubu zawierać, bo przecież formalnie już go zawarli.  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Jego ekscelencja Subiekt (1933)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1933

  Przystojny subiekt Jurek cieszy się wielkim powodzeniem u klientek. W wieczór sylwestrowy pożycza frak i przez przypadek znajduje się na balu u państwa Poreckich. Poznaje Anię, zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia. Wzięty za radcę Chełmońskiego, w którym rodzice dziewczyny chcieliby widzieć przyszłego zięcia . . . Kiedy po pewnym czasie przyjeżdża prawdziwy Chełmoński, Jurek wyznaje Ani prawdę. Dowiaduje się od niej wtedy, że rodzice postanowili ją wydać za mąż za bogatego Krachta, ponieważ ich sytuacja materialna jest w opłakanym stanie. Jurek stara się różnymi sposobami nie dopuścić do tego małżeństwa. W końcu wszystko dobrze się kończy. Kracht okazuje się hochsztaplerem, który liczy jedynie na posag Ani, podczas bójki Jurek daje swemu rywalowi nauczkę, właściciel sklepu obiecuje Jurkowi pięciokrotnie wyższą pensję, a Ania oddaje mu swoje serce i rękę.  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Jego wielka miłość (1936)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1936

  Były aktor, Konstanty Kurczek, pracuje jako sufler. Zgorzkniały, obcy otaczającemu go barwnemu życiu teatru, ma jedną pasję - Napoleona. Uważa zresztą, że każdy człowiek ma w sobie coś z Napoleona - z tego symbolu nadludzkiej potęgi, i że powinien w sobie tylko tę potęgę wyzwolić. Żeni się z głodującą statystką Ludwiką i zostaje ojcem jej dziecka. Wydaje mu się, że jest szczęśliwy, gdy nagle życie zadaje mu straszliwy cios. Kurczek przyłapuje in flagranti ubóstwianą żonę z amantem teatralnym Grywiczem. Ponadto dowiaduje się, że kochanek jego żony ma odtworzyć na scenie postać jego ideału - Napoleona. Sufler idzie do Grywicza, by go skłonić do oddania mu żony, lecz zostaje wyśmiany i wtedy zabija go, pozorując samobójstwo. Kurczek gra zamiast zmarłego rolę Napoleona. Jego kreacja wywołuje entuzjazm, lecz dręczony wyrzutami sumienia ucieka z domu, rozpija się, aż w końcu umiera na pustej scenie.  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Każdemu wolno kochać (1933)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1933

  Pierwszy polski film, którego dźwięk zarejestrowano bezpośrednio na taśmie filmowej (zapis optyczny).
  Alojzy Kędziorek, biedny muzyk mieszkający na poddaszu, kocha córkę właścicieli kamienicy, Renię. Ale rodzice przeznaczyli jej męża bogatego Balerona. Przyjaciel muzyka, Hipek, stara się mu pomóc i ratuje go z niejednej opresji. Sprzedaje nawet jego piosenkę dyrektorowi teatru. Piosenka robi furorę, a Hipka biorą za jej kompozytora. Tymczasem Alojzy wzięty zostaje za wariata i zamknięty w nowo otwartym szpitalu psychiatrycznym, gdzie dyryguje orkiestrą składającą się z miejscowych pacjentów. Udaje mu się jednak uciec. W końcu wszystko się wyjaśnia i dobrze kończy. Alojzy zbiera gratulacje i oklaski za swoją przebojową piosenkę, rodzice Reni godzą się na ich małżeństwo, a Hipek jest szczęśliwy z rezolutną pokojówką Lodzią.  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Kłamstwo Krystyny (1939)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1939

  Krystyna nie ma nikogo na świecie prócz starego, bezradnego ojca. Na jej barkach spoczywa troska o dom. Niespodziewanie szczęście uśmiecha się do Krystyny. Dostaje posadę i wkrótce skromna urzędniczka zdobywa serce jednego z klientów firmy - Jana Marleckiego, syna bogatego przemysłowca. Bajka zostaje jednak przerwana. Anonimowy telefon (od zazdrosnego i o spaczonym charakterze niejakiego Krążka) zawiadamia państwa Marleckich, że ukochana ich syna jest kochanką swego szefa . . . Ojciec Janka postanawia za wszelką cenę nie dopuścić do małżeństwa. Proponuje Krystynie pieniądze, a gdy dziewczyna oburzona je odrzuca, tłumaczy Krystynie, iż Janek nigdy jej nie wybaczy, że poróżniła go z rodzicami, bo oni na małżeństwo się nie zgodzą. Marlecki utrafił w najczulszą strunę. Krystyna postanawia usunąć się z życia ukochanego. Pisze do niego list pożegnalny i odkręca kurek gazu . . . W ostatniej chwili zostaje jednak uratowana, niesłuszne oskarżenia oddalone, a rodzice Janka godzą się na jego ślub z Krystyną.  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Kobiety nad przepaścią (1938)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1938

  Film poruszający aktualny i dzisiaj problem młodych Polek zmuszanych do nierządu za granicą. Fabuła osnuta jest wokół losów Marysi Żurkówny, która idąc za głosem kuszących podszeptów "życzliwych" i wierząc w lepsze życie na drugiej półkuli decyduje się opuścić kraj. Gdy jednak ląduje na "ziemi obiecanej" okazuje się, że rzeczywistość boleśnie rozminęła się z marzeniami. Dziewczynę czeka "kariera" prostytutki. Zagubiona i bezradna próbuje się bronić. Sama wszakże niewiele może wskórać. Pomogą jej dopiero polscy marynarze, uwalniając z domu publicznego "na chwilę" przed debiutem w nowym "zawodzie"...  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Kościuszko pod Racławicami (1938)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1938
  # Premiera: 1938. 01. 01

  Do przebywającego w Dreźnie Kościuszki przybywają delegaci z kraju, prosząc, by wrócił i stanął na czele powstania. . . W Krakowie zbieranie funduszy na wojsko. . . Chłopi przygotowują się do walki. . . Do Krakowa przybywa Kościuszko, zostaje wybrany Naczelnikiem i składa przysięgę na rynku. . . Wyrusza pod Racławice. . . Bitwa, zwycięstwo, defilada. . . W te wydarzenia została wpisana opowieść o miłości porucznika Jana Milewskiego do Hanki, którą wuj opiekun przeznaczył jednak innemu. Prośby porucznika nie odnoszą żadnego skutku. Tym "innym" okazuje się Kazik, przyjaciel Janka. . . W czasie bitwy pod Racławicami Janek zostaje ranny, ratuje go Kazik i obiecuje, że odda mu Hankę.  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Królowa przedmieścia (1938)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1938

  Córka kwiaciarki Mania ma ogromne powodzenie u mężczyzn. Szczególnie oddanymi jej adoratorami są Antek, Kantek i były sekretarz gminy pan Majcherek. Ale ona pokocha z wzajemnością Zygmunta - artystę malarza i hrabiego w jednej osobie. Jego opiekun, mecenas Złotogórski, stara się Manię zniechęcić do Zygmunta, przetrzegając przed skutkami mezaliansu. Dziewczyna obiecuje zerwać z ukochanym. Adoratorzy śpieszą z oświadczynami . . . Pan Majcherek wyjawia Mani, że prawdziwa matka zapisała jej w testamencie 50 000 zł. Chcąc zatrzymać dla siebie te pieniądze, Majcherek oświadcza się Mani. W czasie ich szamotaniny wybucha pożar, o wywołanie którego odrzucony konkurent oskarża Manię. Dziewczyna zostaje aresztowana . . . Zygmunt prosi mecenasa, by bronił Manię. Ten podejmuje się obrony i w trakcie zapoznawania się z dokumentami rozpoznaje w Mani swą nieślubną córkę. Demaskuje prawdziwego przestępcę, którym jest Majcherek, i uzyskuje zwolnienie dziewczyny. Zygmunt i Mania mogą się zaręczyć . . .  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Książątko (1937)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1937

  Uboga urzędniczka pocztowa Władzia kocha bez pamięci bogatego dziedzica Rolskiego, we Władzi zaś kocha się dobroduszny i ciamajdowaty aptekarz. Władzia wygrywa na loterii dwieście złotych i chce za nie choć raz spędzić urlop w Krynicy. W autobusie ktoś jednak kradnie jej portfel z pieniędzmi. Jedzie do Krynicy "na gapę" razem z poznanym miłym chłopcem Frankiem; ma on podjąć pracę jako pikolak w pensjonacie "Patria". Za jego radą Władzia zamienia się we Władka i dostaje posadę jako fordanser. W "Patrii" - jak się okazuje - mieszka także Rolski wraz ze swą narzeczoną Ritą Malvani, która zdradza go zresztą nieustannie, a chciałaby to również uczynić z nowym fordanserem, którego nazwano "Książątkiem". Po licznych nieporozumieniach (Rolski i Władek piją bruderszaft; przyjeżdża aptekarz w poszukiwaniu Władzi; kochanek Malvani podrzuca skradziony portfel Rolskiego itd. ) wszystko kończy się dobrze. Już po powrocie z Krynicy Rolski oświadcza się Władzi.  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Księżna Łowicka (1932)
  Tytuł alternatywny: NOC LISTOPADOWA

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1932

  Historyczno-kostiumowa epopeja zrealizowana na kanwie powieści Wacława Gąsiorowskiego z okazji setnej rocznicy wybuchu powstania listopadowego. Głównym wątkiem filmu jest całkowicie wymyślona na użytek scenariusza miłość żony Wielkiego Księcia Konstantego i Waleriana Łukasińskiego, konspiratora i bojownika o wolność Polski. Dość swobodny stosunek twórców filmu do prawdy historycznej nie znalazł, oględnie mówiąc, uznania w oczach przedwojennych krytyków. Doceniono natomiast wierne odtworzenie realiów epoki. Sceny z udziałem wojska zrealizowano przy wsparciu Szkoły Podchorążych Piechoty z Ostrowi Mazowieckiej. Sprawnie opowiedziana fabuła i dramatyczny wątek romansowy sprawiły, że film cieszył się wielkim powodzeniem zarówno w kraju, jak i za granicą. Wielki książę Konstanty zapałał żarem miłosnym ku hrabiance Joannie Grudzińskiej. Została jego prawowitą żoną z tytułem "Księżna Łowicka". Lecz Joanna kochała innego-majora Waleriana Łukasińskiego. Na Joannę spadł wszakże grad namów ze strony krewnych i z tyczny. Jakaż możność wpływania na losy Polski ! . . . Nadzieje te, wobec niezdecydowania Joanny i natarczywości Konstantego, okazały się płonne . . . Łukasiński został aresztowany, poddany torturom, lecz nie zdradził swoich towarzyszy - spiskowców. Kiedy wybucha powstanie listopadowe, Konstanty i Joanna opuszczają Belweder.  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Manewry miłosne (1935)
  Tytuł alternatywny: MANEWRY MIŁOSNE, CZYLI CÓRKA PUŁKU

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1935

  Stolica państwa Skumbrja. Pułk huzarów. Rej wodzi porucznik Niko. Rodzina chce go ożenić, lecz on zakochał się na balu w pięknej baronowej. Do swej narzuconej mu przez rodzinę narzeczonej jedzie więc w przebraniu swego ordynansa, który gra rolę porucznika. Okazuje się, że przeznaczoną mu narzeczoną jest... właśnie baronowa Kolmar. Ona tymczasem też się przebrała za swoją pokojówkę, ta zaś za swoją panią... Nieporozumienia się wyjaśniają, po czym odbywają się prawdziwie huzarskie zaręczyny.  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Mateczka (1938)
  Tytuł alternatywny: MAMEŁE

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1938
  # Język: jidisz

  Filmowa adaptacja komedii teatralnej autorstwa Majera Schwarza, cieszącej się w latach trzydziestych ogromnym powodzeniem nad Wisłą. Popularność utworu była tak wielka, że postanowiono przenieść go na ekran. Główną rolę, podobnie jak na scenie, zagrała żydowska gwiazda Molly Picon. Film Toma i Greena odniósł spodziewany sukces, nie tylko zresztą w Polsce, ale i w USA. O powodzeniu "Mateczki" zdecydowało nie tylko znakomite aktorstwo Picon, lecz także rzewny, ciepły, żydowski humor, przenikający cały film. Tytułową bohaterką utworu jest Chewcie Samed - zaradna kobieta, która przyrzekła swej matce, że po jej śmierci zaopiekuje się rodziną. Zadanie ma niełatwe, gdyż familia Samedów jest liczna i bez "głowy domu" niechybnie pójdzie w rozsypkę. Nie zapanuje nad nią przecież nieporadny ojciec, nieustannie snujący wizje (i tylko wizje) intratnych interesów i domagający się od dzieci, by go utrzymywały. Tymczasem jego dwie córki i trzech synów przysparza więcej kłopotów niż pożytku. Chewcie, mimo licznych przeszkód, bierze swą rodzinę "w garść". Opiekuje się kilkunastoletnim Zysiem, pracującym w łódzkiej fabryce, matkuje małemu Abramkowi, pomaga sfinalizować małżeństwo Dawida, Bertę zaś odwodzi od zamiaru wyjścia za bogacza, który w rzeczywistości jest oszustem. Próbuje też swatać Jetkę z młodym muzykiem Szlezyngerem. Swoje małe, codzienne zwycięstwa okupuje jednak rosnącym zmęczeniem, spowodowanym rodzinnymi swarami i kłopotami. Film zrealizowany w języku jidysz.  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Młody las (1934)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1934

  Rok 1905. Na lekcji historii Janek Walczak przeciwstawia się profesorowi, który twierdzi, że największym wodzem był Suworow. Grozi mu usunięcie ze szkoły. Godzi się na przeprosiny ze względu na ubogą, ciężko pracującą matkę, lecz w czasie ceremonii załamuje się i mdleje . . . Stefan Kiernicki, syn znienawidzonego inspektora szkolnego, przechodzi znamienną ewolucję. Od postawy asekuranckiej, poprzez próbę samobójstwa, kiedy zostaje zbojkotowany przez kolegów i opuszczony przez ukochaną Wandę, aż po włączenie się do akcji strajkowej. Działania polskich uczniów popierane są przez ich rosyjskich kolegów. Młodzi wychodzą na ulicę. Już nie tylko spiskują potajemnie, lecz rozpoczynają otwartą walkę. Razem idą też Stefan i Wanda, którzy po pokonaniu wielu przeszkód znaleźli drogę do swoich serc.  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Mocny człowiek (1929)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1929

  Bohater - Henryk Bielecki - jest typem mocnego człowieka, dążącego za wszelką cenę do sławy i bogactwa. Morduje podstępnie zapomnianego pisarza oraz fałszuje weksel, by rękopisy ofiary wydać pod własnym nazwiskiem. Nie jest jednak zwykłym "zbirem duchowym" i "genialnym pasożytem, wysysającym soki z innych". Sława i bogactwa zdobyte kosztem ruiny innych, są dlań niczym wobec wyśnionego ideału ukochanej. Gdy spotyka ów ideał na swej drodze, odradza się moralnie, czując całą nędzę swego poprzedniego postępowania. Dopiero dzięki Ninie "mocny człowiek" staje się naprawdę mocnym człowiekiem, zwycięża bowiem ona w nim zło, które kazało mu deptać życie ludzkie w dążeniu ku własnemu szczęściu. Nie dając jednak już krzywdzić innych, popełnia samobójstwo.  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Mogiła nieznanego żołnierza (1927)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1927

  Młody kapitan Łazowski żegna się na dworcu w Krakowie z ukochaną żoną Wandą i córeczką Nelly, która otacza go egzaltowaną, chorobliwą wprost miłością - opuszcza je, by rzucić się w piekielny wir wojny... Łazowski dostaje się do niewoli, a żonie i córce nie udaje się zdobyć o nim wieści. Podczas gorączkowych majaczeń nie opuszcza Nelly nawet na chwilę wizja ukochanego ojca. On tymczasem pracuje przymusowo w rosyjskiej fabryce amunicji, dzięki miłości chłopki rosyjskiej ucieka, na Krymie kocha go księżna, wreszcie poprzez stepy południowej Rosji dociera do Polski... Żona, która straciła nadzieję na odzyskanie męża, po pewnym czasie postanawia wyjść za mąż za profesora Głowińskiego. Córka dowiedziawszy się o tym usiłuje popełnić samobójstwo, lecz cudem zostaje uratowana spod kół samochodu . . . W momencie ślubu żony Łazowski, przekroczywszy granicę, pada trafiony zbłąkaną kulą... Żołnierz z westchnieniem ulgi umiera wśród pól szerokich, pod wiecznym a chłodnym lazurem nieba. I wówczas Nelly czuje, że blednie i rozprasza się wizja ojca. A tam daleko, wśród pól, pokrytych niepokalaną bielą śniegów, ukryła się Mogiła Nieznanego Żołnierza... Lecz nie zginęła największa ofiara żołnierska... "I oto przy tej samej bolesnej Mogile ojca-żołnierza stojąca, ogląda Nelly nieskończone szeregi wojsk Rzeczypospolitej, które pod ojcowskim okiem twórcy Niepodległości, pierwszego jej Marszałka, Józefa Piłsudskiego, kroczą w rozsłonecznioną dal".  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Moi rodzice rozwodzą się (1938)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1938

  Żona dyrektora Nałęcza, Ada, zakochała się w sławnym aktorze Jerzym Sławomirze. Po krótkim okresie podwójnego życia, Ada decyduje się opuścić męża i szesnastoletnią córkę Stasię. Stasia, dla której rozstanie rodziców jest wielkim wstrząsem, mimo całej miłości do matki postanawia zostać przy ojcu. Ale i ojciec nie jest bez winy. Dyrektor Nałęcz zaniedbywał żonę i dziecko, romansując z sekretarką, Amelką. Stasia nie może pogodzić się z rozstaniem rodziców. Jedzie więc do Juraty, gdzie przebywa jej matka z Jerzym Sławomirem. Prosi go, by nie zabierał jej matki, nie rozbijał małżeństwa i ich rodziny. Gdy prośby nie odnoszą skutku, usiłuje popełnić samobójstwo - strzela do siebie . . . Przy łóżku rannej Stasi następuje pogodzenie się rodziców.  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Na Sybir (1930)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1930

  Historia bojowca z 1905 roku wysłanego na Sybir.  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Niedorajda (1937)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1937

  Kolejny już raz grozi warsztatowi samochodowemu Onufrego Majewskiego ruina. Onufry ma już wypróbowany sposób na zażegnanie katastrofy. Zawiadamia swą ciotkę w Ameryce o narodzinach kolejnego dziecka. Ta, wzruszona, przysyła odpowiednią sumę pieniędzy. Ale oto nadchodzi wiadomość, że ciotka Agata jest w drodze do kraju . . . Za swego siostrzeńca bierze ona Florka, zwanego Niedorajdą, mechanika pracującego w warsztacie. Na pytanie gdzie są pozostałe dzieci, Onufry odpowiada, że jedno zmarło, dziewczynka zaś uciekła z domu do rewii. Ciotka postanawia ją odnaleźć i sprowadzić na drogę cnoty. W tej sytuacji Florek musi jeszcze zagrać rolę swej siostry bliźniaczki. A przecież kocha Basię, wychowanicę ciotki Agaty, którą chciałby poślubić Zenek, syn Onufrego . . . Wreszcie wszystkie oszustwa wychodzą na jaw, ale ciotka Agata, wzruszona miłością młodych, zgadza się na małżeństwo Basi z Florkiem.  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  O czym się nie mówi (1939)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1939

  Druga, po dokonanej w 1924 r. przez Józefa Galewskiego i Mieczysława Krawicza, adaptacja sztuki Gabrieli Zapolskiej. Krajewski, urzędnik bankowy, poznaje pewnego dnia śliczną dziewczynę Franię. Zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia, nazywa ją "Porankiem". Frania odwzajemnia jego uczucie. Ale na przeszkodzie ich szczęściu stoi wstydliwa tajemnica, która okrywa prywatne życie dziewczyny. Film reklamowano jako "historię nieszczęśliwych dziewcząt, które z nędzy, z głodu raz zeszły z drogi moralności, staczały się coraz niżej i ginęły w kwiecie wieku i urody... To film o wielkie nieszczęśliwej miłości "upadłego anioła" do szlachetnego młodzieńca".  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Obóz harcerski (1935)

  # Film dokumentalny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1935

  Relacja z obozu harcerskiego, który odbył się w latach 30-tych na Kresach.  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Pan Twardowski (1936)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1936

  "Pan Twardowski" w reżyserii Henryka Szaro był drugą, po nakręconej w 1921 r. przez Witolda Biegańskiego, wersją legendy ludowej o sprytnym szlachcicu, który przechytrzył diabła. Akcja filmu toczy się w XVI w. Szlachcic Twardowski pędzi spokojny żywot w swych dobrach, uczciwie i sprawiedliwie traktując swoich poddanych. Pewnej nocy, podczas burzy, w jego dworze zjawia się wysłannik piekieł i roztacza przed nim uroki światowego życia. Za jego namową Twardowski udaje się do Krakowa, do alchemika Marcina, który - według czarcich zapewnień - da szlachcicowi moc panowania nad światem i pomoże zgłębić tajemnicę życia i śmierci. W Krakowie Twardowski poznaje też piękna Netę, żądną bogactw szlachciankę, i zakochuje się w niej. Neta zgadza się go poślubić pod warunkiem, że obsypie ją złotem. Aby sprostać żądaniom ukochanej szlachcic podpisuje cyrograf, w którym zaprzedaje duszę diabłu, po czym żeni się z Netą. Mając zdolność czynienia czarów spełnia marzenia ludzi przybywających do niego z różnych stron świata. Na życzenie króla Zygmunta Augusta wyczarowuje ducha zmarłej królowej Barbary Radziwiłłówny. Władca przypłaca to ciężką chorobą, a Twardowski trafia do więzienia. Na wieść o zdradzie żony zrzuca kajdany. Wypędza wiarołomną Netę z domu, a sam pogrąża się w pijaństwie. Od zupełnego upadku chroni go wiernie kochająca Kasia. Ale pewnego dnia diabeł przybywa po zapisaną mu cyrografem duszę Twardowskiego. Twardowski, modląc się żarliwie, ulatuje na Księżyc . . . Film zaplanowany jako przedsięwzięcie na dużą skalę przerósł możliwości finansowe producenta, wskutek czego trzeba było poczynić różne oszczędności. Między innymi wprowadzono makiety Krakowa zamiast zdjęć plenerowych. Zubożyło to widowiskową stronę filmu, ale i tak ówcześni krytycy stwierdzali, że jest to pierwszy polski film, w którym sceny zbiorowe są lepsze od kameralnych. "Można było z tej świetnej, bogatej, polskiej legendy zrobić albo dramat faustowski na serio albo też groteskę, pozornie arealną, w istocie aktualną, mięsistą i krwistą. Tu sfilmowano po prostu anegdotę w sposób realistyczny, w tonie pogodnym, na ogół żywym i nie najgorszym" - pisano. W filmie wystąpiły największe przedwojenne gwiazdy polskiej sceny i ekranu: Franciszek Brodniewicz jako Twardowski, Kazimierz Junosza-Stępowski jako diabeł, Stefan Jaracz w roli mistrza Marcina, Elżbieta Barszczewska jako Neta, Józef Węgrzyn w roli króla Zygmunta Augusta oraz wiele innych sław.  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Pani minister tańczy (1937)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1937

  W fikcyjnym państwie na czele Ministerstwa Ochrony Moralności Publicznej staje młoda, przystojna Zuzanna. Zakochuje się w niej z wzajemnością zastępca szefa kancelarii - Sebastian hrabia de Santis. Uchodzi on za kochliwego birbanta, ona zaś - jak się okazuje - ma siostrę bliźniaczkę, aktorkę kabaretową i rewiową, która swymi występami i zachowaniem kompromituje panią minister. Początkowo posądzano o te skandaliczne występy nawet samą szefową resortu... W końcu nieporozumienia się wyjaśniają, a pani minister i zastępca szefa kancelarii wyznają sobie miłość.  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Panienka z poste restante (1935)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1935

  Zniekształcenie depeszy powoduje, że Marysia, młoda urzędniczka pocztowa, wyjeżdża jako sekretarka specjalnym wagonem do Wiednia. Wraz z przemysłowcem Olszewiczem odbywają podróż do Jugosławii, gdzie mają spotkać się z przemysłowcem amerykańskim, Smithem, żeby podpisać umowę na realizację koncesji w Albanii. Wobec Amerykanina grać muszą rolę młodego małżeństwa. Amerykanin zaprasza ich na jacht zakotwiczony w Dubrowniku i oświadcza, że wie o wszystkim i z pobudek moralnych nie podpisze umowy. Olszewicz sprawia jednak Smithowi niespodziankę. Na łodzi motorowej na pełnym morzu bierze ślub z Marysią, bo od dawna jest już w niej zakochany. Plany Smitha zostają zniweczone i Amerykanin podpisuje żądaną umowę.  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Papa się żeni (1936)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1936

  Młody, przystojny i sympatyczny reporter "Dzwonka Wieczornego", Jerzy Murski, musi przeprowadzić wywiad z gwiazdą polskiej rewii, Mirą Stellą, inaczej straci pracę . . . Po siedemnastu latach nieobecności w kraju wraca sławny śpiewak Vinconti, ongiś wielka miłość Miry Stelli; owocem ich związku jest urocza Lili, która wraz z koleżanką Jadzią niespodziewanie przyjeżdża z pensji do Warszawy. Mira, oburzona na Viscontiego, że wrócił nie dla niej, lecz żeby dać kilka koncertów, postanawia wyjść za mąż za zabiegającego usilnie o jej rękę barona . . . Stara się też przedstawić Lili jako swą siostrę, a nie córkę. Jerzy spotyka Lili i natychmiast się w niej z wzajemnością zakochuje. Lili zaś, kiedy dowiaduje się, kto jest jej ojcem, postanawia doprowadzić do pogodzenia się rodziców. Udaje jej się to w pełni, podobnie jak Jerzemu uzyskać zgodę na poślubienie Lili.  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Paweł i Gaweł (1938)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1938

  Paweł, konstruktor rewelacyjnego odbiornika radiowego, ma kłopoty, bo nie może znaleźć nikogo, kto zainteresowałby się i podjął produkcję jego wspaniałego wynalazku. Natomiast Violetta ma kłopoty, bo choć jest panną na wydaniu, musi udawać cudowne dziecko. Jako dorosła skrzypaczka nie ściągnęłaby na koncerty tak licznej publiczności, a pieniądze są jej potrzebne na spłacenie rodzinnych długów. Violetta zakochała się w Pawle, który jednak na nią początkowo nie zwraca uwagi, wszak jest ona tylko dzieckiem . . . Kiedy jednak objawi mu się w pełnej, dorosłej krasie, straci dla niej głowę. Mimo rozlicznych przeszkód, nieporozumień i zbiegów okoliczności wynalazek Pawła wzbudzi w końcu zainteresowanie, a młodzi znajdą drogę na ślubny kobierzec.  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Pieśniarz Warszawy (1934)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1934

  Julek hula i bawi się beztrosko. Rodzina poleca mu zabrać się do pracy, lecz on zostaje ulicznym śpiewakiem. Poznaje sprzedawczynię papierosów, Zosię; ich wzajemna sympatia przeradza się w miłość. Awantury wywołane przez Antka, odpalonego konkurenta Zosi, nie są w stanie rozłączyć zakochanych. Stryj, dowiedziawszy się o mezaliansie, jaki Julek chce popełnić, zwraca się do detektywa. Ten wciąga do intryg aktorkę rewiową i doprowadza do zerwania Zosi z Julkiem. Widząc rozpacz swego bratanka , i poczuwając się do winy, stryj dopomaga mu w naprawieniu wszystkiego i sam żeni się z aktorką, ku ogólnemu zgorszeniu całej rodziny. A Julek i Zosia też stają na ślubnym kobiercu.  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Piętro wyżej (1937)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1937

  Los chciał, że w jednej kamienicy zamieszkało dwóch Pączków - Hipolit, właściciel kamienicy i wielbiciel muzyki poważnej, oraz Henryk, spiker radiowy i amator muzyki rozrywkowej. Obaj urządzają w swoich mieszkaniach koncerty, bardzo często jednocześnie. Ale to nie wszystko. I tak: list do Henryka otrzymuje Hipolit, komornik zajmuje meble Henryka za długi Hipolita. Piękna bratanica Hipolita trafia piętro wyżej do mieszkania Henryka. Młodzi się pokochali i wbrew wszystkiemu i wszystkim postanawiają związać się ze sobą na całe życie. Doprowadzają także do zgody między zwaśnionymi stronami. Hipolit i Henryk występują w radio grając utwór, będący jazzową wersją "Humoreski" Dworaka . . .  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Profesor Wilczur (1938)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1938

  Po tragicznych przejściach, wywołanych utratą pamięci, profesor Wilczur wraca do swej dawnej pracy w klinice. Jednak ten powrót człowieka, wykreślonego już z listy żyjących, nie wszystkim dogadza. Intrygi jego dotychczasowego zastępcy, doktora Dobranieckiego, doprowadzają Wilczura do takiego rozgroczynienia, iż decyduje się on, tym razem już świadomie, opuścić stolicę i zamieszkać z powrotem na głuchej prowincji. W tym czasie udaje się tam córka profesora Wilczura, Marysia, zmuszona do tego natarczywą adoracją słynnego tenora, o którego do szaleństwa zazdrosny jest jej mąż. Mąż śpieszy za nią i chce odebrać jej dziecko. Marysia, doprowadzona do rozpaczy, decyduje się skorzystać z pomocy śpiewaka, gdy ten, śpiesząc do niej, pada ofiarą wypadku samochodowego. Wilczura ratuje go, przeprowadzając cudotwórczą operację, ale kosztem własnego zdrowia. Nad ciężko chorym ojcem czuwa zrozpaczona Marysia, gdy niespodziewanie przybywa żona doktora Dobranieckiego, błagając o ratowanie jej męża, chorego na raka. Marysia kategorycznie odmawia pomocy, ale Wilczur wymyka się do swego chorego wroga i nadludzkim wysiłkiem przeprowadza operację, którą jednak przypłaca życiem.  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Przeor Kordecki obrońca Częstochowy (1934)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1934

  Potop szwedzki. Król Jan Kazimierz uszedł na Śląsk. Bracia Michał i Stanisław Małynicze przedzierają się z pismem króla do przeora Kordeckiego. Ratują szlachcica Zarembę i córkę Hannę przed napadem Szwedów. Docierają na Jasną Górę, która broni się bohatersko. Rozkwita miłość Hanny do Michała. Dziewczynę kocha i jego brat, Stanisław, lecz nie chce stać na drodze ich szczęścia. Nocą wysadza w powietrze najpotężniejszą baterię szwedzką z olbrzymim zapasem prochu i amunicji. Słup ognia piekelnego wzbił się w niebiosa, oświetlając niedobitków szwedzkiej armii i mury zwycięskiego klasztoru. Tak Stanisław dokonał swego ślubu i bohaterskiego żywota . . . Król Jan Kazimierz święci wraz z całym narodem uroczystą chwilę zwycięstwa.  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Przez łzy do szczęścia (1939)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1939

  Lekarz Jan Mankiewicz, założyciel i opiekun sierocińca w małym miasteczku, poznaje sławną aktorkę Lenę Merwińską. Miłość do aktorki stwarza głęboki konflikt duszy lekarza. Dla ukochanej kobiety musiałby opuścić sierociniec, by zająć odpowiednie stanowisko w stolicy. W walce między uczuciem kobiety a bezgranicznym przywiązaniem dzieciarni początkowo zwycięża serce kobiety. Lekarz wyjeżdża. Lecz na progu wielkiej kariery, idąc za głosem obowiązku, rezygnuje z osobistego szczęścia i wraca do opuszczonych dzieci. Słynna aktorka zrywa zagraniczne kontrakty i postanawia wraz z ukochanym człowiekiem opiekować się dziatwą sierocińca.  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Rapsodia Bałtyku (1935)

  * Film fabularny
  * Produkcja: Polska
  * Rok produkcji: 1935

  W filmie wzięły udział Morski Dywizjon Lotniczy i marynarka wojenna.

  Trzej przyjaciele - Adam, Zygmunt i Jerzy - służą w eskadrze wodnopłatowców marynarki wojennej w Gdyni. Przed laty Adam Halny zakochał się w młodej dziewczynie, nie wiedząc, że jest ona narzeczoną jego przyjaciela ze szkoły oficerskiej, Zygmunta Zatorskiego. Lojalność kazała mu się wtedy usunąć . . . Po latach spotykają się znowu. Ewa jest już żoną Zygmunta, ale Adam nie potrafi jej zapomnieć . . . W czasie lotu nad morzem podczas silnej burzy samolot ulega awarii i lecący nim Adam i Zygmunt znajdują się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Ta dramatyczna sytuacja nie tylko pozwala przetrwać, ale jeszcze umacnia ich przyjaźń i usuwa raz na zawsze wszelkie między nimi nieporozumienia.  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Rena (1938)
  Tytuł alternatywny: SPRAWA 777

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1938

  Rena pracuje w wielkim magazynie. Ma swego wielbiciela, ale jego ojciec prokurator nie chce się zgodzić na związek syna z ubogą dziewczyną. Również dyrektor magazynu nie pozostawia Reny w spokoju, z jednej strony czyniąc jej najrozmaitsze propozycje polepszenia warunków, z drugiej zaś grożąc utratą posady. Rena chcąc ulżyć ukochanej matce waha się, gdyż nie może być pewna decyzji Janusza. W tej walce zwycięża jednak miłość do ukochanego. Postanawia więc o tym zawiadomić dyrektora, idzie do jego mieszkania, gdzie zastaje drzwi otwarte, a obok kominka zwłoki zamordowanego. Posądzenia pada na Renę, ta zaś, chociaż zupełnie niewinna, przypuszczając, że zabójstwa dopuścił się z miłości do niej Janusz, bierze całą winę na siebie, ale i Janusz posądzając o to samo Renę, chcąc ją ratować, sam się oskarża. Miłość i poświęcenie walczą obustronnie . . . lecz w końcu prawda zwycięża.  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Robert i Bertrand (1938)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1938

  Bertrand, zredukowany urzędnik i jego przypadkowy znajomy, Robert, zajmują się sprzedażą krawatów na prowincji. Prześladuje ich pech i trafiają do więzienia. Areszt odwiedza Irena, młoda, początkująca powieściopisarka, szukająca wrażeń i natchnień do powieści kryminalnej. Przez pomyłkę zostaje zamknięta w celi, w której znajdują się również Robert i Bertrand. Oni biorą ją za złodziejkę i starają nawrócić na uczciwą drogę, ona zaś ma te same zamiary wobec nich, tym bardziej że zakochała się w Bertrandzie. On zresztą w niej też. Nieporozumienia szybko się wyjaśniają . . .  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Romeo i Julcia (1933)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1933

  Akcja została osnuta wokół zbożnej działalności dwóch właścicieli Biura Pośrednictwa Małżeństw-profesora Mańka Platfusa i jego docenta Teofila Rączki, który występuje też jako ekscentryczna Amerykanka.  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Róża (1936)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1936

  Toczy się walka z caratem, dojrzewa świadomość narodowa i społeczna. Wśród robotników ścierają się różne koncepcje walki - jedni występują tylko o polepszenie warunków pracy i życia, inni nawołują do zgody i wspólnej walki o niepodległość Polski. Jan Czarowic jest członkiem partii rewolucyjnej, jego brat Benedykt zajęty jest natomiast miłością do pięknej i niefrasobliwej Krystyny. I Jan ją kocha, lecz ona go odrzuca. W czsie wiecu robotniczego Jan zostaje ranny. Wraz z towarzyszami - Danem, Marią, Osetem i Anzelmem - znajdują chwilowe schronienie w wiejskiej chacie. Dalej walczą. Dokonują zamachu na rosyjskiego generała. Anzelm zostaje aresztowany. W więzieniu, po spotkaniu ze swym małym synkiem, nie chcąc skazywać ją na nędzę i poniewierkę, wydaje swych towarzyszy. Jan, Dan, Oset i Maria zostają aresztowani i poddani torturom. Na skutek tortur Oset umiera. Krystyna, w której zachodzi niespotykany zwrot, organizuje ucieczkę z więzienia Jana i Dana. Docierają oni do rodzinnej wsi Jana, gdzie Krystyna założyła szkółkę i ochronkę dla dzieci więźniów politycznych. Krystyna wyznaje Janowi swą miłość, prosi go o przebaczenie i przyrzeka, że będzie na niego czekać. Stosunkowo wierna adaptacja znanego dramatu Stefana Żeromskiego. Wskutek ingerencji cenzury problematyka filmu musiała zostać zredukowana. Zatuszowano wywrotowe na owe czasy postulaty społeczne, wysuwając na plan pierwszy nośny temat walki narodowo - wyzwoleńczej. Mimo to talent Józefa Lejtesa ("Sygnały", "Barbara Radziwiłłówna", "Kościuszko pod Racławicami") sprawił, że "Róża" do dziś może się podobać, głównie za sprawą inteligentnie skonstruowanej fabuły i niebanalnych rozwiązań plastycznych. Dzięki ruchliwej pracy kamery udało się też w znacznym stopniu odteatralizować liczne sceny, co dodatkowo zdynamizowało narrację.  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Serce matki (1938)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1938

  Maria zakochała się w Wiesławie, oczekuje jego dziecka. W dniu, kiedy ma urodzić córeczkę dowiaduje się, że Wiesław jest mężem jej przyjaciółki, Elżbiety. Zaczynają się dla Marii dni pełne udręki. Ubóstwia swoją córeczkę Krysię, a nie może się z nią spotykać. Ale Wiesław ginie tymczasem w wypadku samochodowym. Śmierć grozi również małej Krysi. U łoża dziecka Maria i Elżbieta godzą się dla dobra dziewczynki.  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Skłamałam (1937)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1937

  Hela Urbankówna, uboga dziewczyna z prowincji, przybywa do Łodzi na poszukiwanie pracy. W biurze pośrednictwa pracy dostaje posadę "panny do dziecka", ale równocześnie zawiera znajomość z Karolem Borowiczem, typem spod ciemnej gwiazdy, który biorąc ją "na miłość" - uwodzi i postanawia ciągnąć z niej zyski. Hela ucieka, gdy pojęła nikczemne zamiary Borowicza. W pociągu poznaje młode małżeństwo, które postanawia jej pomóc. Dostaje posadę korektorki w redakcji, tam poznaje dziennikarza, Stanisława Burskiego, i z gorącej, wzajemnej miłości wychodzi za niego. Po oświadczynach Hela na pisała do Stacha list, w którym wyjawiła mu swą przeszłość. Stach jednak listu nie dostał, a ona nie miała dość siły, żeby mu wyznać prawdę. Hela zaczyna nowe życie. Szczęście jej jest pełne, gdy zostaje matką. Nagle zjawia się Borowicz i zaczyna ją szantażować, żądając pieniędzy. Podstępnie wciąga Helę do eleganckiego domu rozpusty hrabiny Wernickiej i znów chce ciągnąć zyski z niecnego procederu . . . Doprowadzona do skrajnej rozpaczy nieszczęśliwa kobieta strzela do nikczemnika. Hela dostaje się na ławę oskarżonych za usiłowanie zabójstwa. Wszystko jest przeciwko niej. Opuszczona przez męża, z dala od ukochanego dziecka - Hela uporczywie milczy, nie chcąc nic mówić o hańbiącej przeszłości. Gdy ma już zapaść wyrok skazujący, zjawia się nagle na sali sądowej Borowicz, który w poczuciu krzywdy wyrządzonej nieszczęśliwej kobiecie i poruszony wyrzutami sumienia, wyjawia całą prawdę, oskarżając siebie i prosząc o uniewinnienie Heli. Hela wraca do szczęścia rodzinnego, do dziecka i męża, który jej wszystko przebacza.  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Sportowiec mimo woli (1939)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1939

  "Sportowiec mimo woli" to jedna z ostatnich komedii zrealizowanych przez kinematografię II Rzeczypospolitej. Mimo że film ukończono jeszcze przed wybuchem wojny, na premierę musiał czekać aż do 31 maja 1940 roku, kiedy mało komu było w Polsce do śmiechu. A jak na ironię "Sportowiec mimo woli" zawiera spory ładunek komizmu, któremu nawet upływ lat niewiele zaszkodził. Niewątpliwą zaletą filmu jest też znakomite aktorstwo w wykonaniu plejady międzywojennych gwiazd (Żabczyński, Benita, Orwid, Sempoliński i oczywiście Dymsza). Fabularną miksturę "Sportowca..." przyrządzono ze sprawdzonych składników, gwarantujących powodzenie u widowni. Są więc zabawne nieporozumienia, wątek miłosny i humorystyczne zapętlenia intrygi, które w ostatniej chwili znajdują szczęśliwie rozwiązanie. Akcja rozgrywa się w trójkącie: piękna Lili, Jerzy Piątek (sławny kanadyjski hokeista) i Dodek Czwartek (sprytny i zaradny fryzjer). Trzeba trafu, że Lili ma rasową suczkę, natomiast Piątek psa tej samej rasy, dla którego szuka odpowiedniej partnerki. W dodatku wdzięki Lili są tak zniewalające, że Piątek absolutnie traci głowę dla urodziwej panny. Chcąc być jak najbliżej dziewczyny proponuje jej fryzjerowi Czwartkowi zamianę ról. Dodek, rozumiejąc powagę sytuacji, wyraża zgodę. Jednak wkrótce obu panom przyjdzie ponosić konsekwencje ich ryzykownej decyzji. Piątek będzie musiał w praktyce dowieść renomy mistrza damskich koafiur, zaś Czwartek stanie między słupkami hokejowej bramki. To wszakże zaledwie tylko część zabawnych perypetii, spowodowanych przebraniem bohaterów. Zamieszania będzie sporo, ale koniec końców wynikną z tego same pożytki, nawet dla suczki Lili i pieska Piątka vel Czwartka.  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Strachy (1938)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1938

  Zamknięcie kabaretu powoduje, że Teresa wraz z koleżankami zostaje bez pracy. Także Linka, zakochana we właścicielu kabaretu, który jednak nie ma zamiaru się z nią ożenić. Teresa, Linka i kilka koleżanek wyjeżdżają do prowincjonalnego miasteczka. Baletmistrzem miejscowego teatrzyku jest profesor Dubienko - stary, nieszczęśliwy człowiek, który w alkoholu szuka zapomnienia. Jego tańce nie zyskują aplauzu miejscowej publiczności, natomiast wielkim powodzeniem cieszą się występy dziewcząt. Linka nie może już jednak występować. Jest w ciąży. Nie mając innego wyjścia postanawia ją przerwać. Tymczasem teatrzyk plajtuje. Teresa wraca do Warszawy, gdzie zaczyna występować w nocnym lokalu. Robi karierę. Tym łatwiejszą, że jej ukochany, Zygmunt, jest znanym śpiewakiem kabaretowym. Były kochanek Linki szantażem zmusza Teresę, aby ta poświadczyła, że Linka przerwała ciążę. Pryskają ostatnie nadzieje Linki na małżeństwo. W tym samym czasie, gdy Teresa z Zygmuntem odnoszą wielki sukces występując razem na scenie, Linka popełnia samobójstwo. Teresa dręczona wyrzutami sumienia chce pójść w jej ślady. W ostatniej chwili ratuje ją Zygmunt. Zbliżenie wizytówki na drzwiach wspólnego mieszkania kończy film.  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Straszny dwór (1936)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1936

  Z wyprawy wojennej wracają w rodzinne strony Stefan i Zbigniew. Sławią wolny stan i ślubują, że się nigdy nie ożenią. Liczne mamy z córkami na wydaniu zastawiają jednak na nich sidła . . . Pewnego razu Zbigniew i Stefan ratują z opresji - przed atakującymi nocą wilkami - Hanię i Jadwigę. Dowiadują się, że są to panny miecznikówny. Lecz młodzieńcy, jakby lękając się o swe śluby, nie chcą, by ich rozpoznano . . . Do panien smali cholewki pan Damazy, za którego - na skutek licznych nieporozumień i uporu młodzieńców - obie postanawiają wyjść za mąż . . . Prawdziwa miłość jednak w końcu zatriumfuje; Stefan i Zbigniew odstąpią od swych ślubów.  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Szczęśliwa trzynastka (1938)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1938

  Koziołek, skromny urzędnik w domu towarowym Burlickiego, jest najbardziej przesądnym człowiekiem pod słońcem. Jego sąsiad i przyjaciel, były kapelmistrz obecnie grajek w podrzędnej restauracyjce, Bończa, walczy bezskutecznie z jego przesądami. Na los Koziołka pada główna wygrana. Czując w kieszeni majątek, robi swojemu szefowi awanturę, rezygnuje z posady, ale okazuje się, że gazeta wydrukowała mylnie numer. Skruszony wraca do pracy, traci ją jednak, bo wywołuje awanturę z klientką, gwiazdą teatralną Lolą Vulpi. Tej samej Loli naraziła się w teatrze młoda tancerka Hanka i również straciła pracę . . . Kiedy głód i bieda zaglądają im w oczy, postanawiają popełnić samobójstwo, skacząc z mostu do Wisły. I wtedy się poznają . . . W końcu Hanka zastępuje w dniu premiery Lolę i odnosi wielki sukces. Również Koziołek staje się bohaterem wieczoru i obejmuje stanowisko kierownika w domu towarowym. Ich ślub odbywa się trzynastego . . .  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Szpieg w masce (1933)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1933

  Profesor Skalski pragnie uwolnić ludzkość od strasznej i okrutnej plagi - wojny. W tym celu pracuje nad wyprodukowaniem promieni, które byłyby zdolne na odległość zahamować wszelkie motory, a więc przede wszystkim wrogich samolotów. Jest już bliski upragnionego triumfu naukowego. Lecz nie śpi wywiad państwa ościennego. Posługuje się agentką - śpiewaczką dansingową, która śpiewem, tańcem i kuszącą urodą usidla syna wynalazcy, aby w ten sposób osiągnąć cel wrogiego wywiadu. Lecz oto między nimi rodzi się miłość prawdziwa. Opętanej przez intrygi polipa szpiegowskiego - nie pozostaje wszakże już teraz wolny wybór . . . Wreszcie kotłujące się i kipiące namiętności miłosne oraz knowania szpiegowskie sięgają punktu wrzenia. Wynalazek jest dokonany, obcy wywiad go wykrada, następuje szaleńczy pościg, w czasie którego Jerzy strzela i trafia Ritę. Umiera ona ze słowami, że chciała wyrwać się z tego bagna, ale nie miała dość siły. Film szczególnie wart polecenia ze względu na występującą w nim w roli szpiega słynną piosenkarkę Hannę Ordonównę. Jej partnerem jest znakomity aktor teatralny Jerzy Leszczyński. W jednej z ról występuje Igo Sym, skazany za zdradę na karę śmierci przez sąd Polski Podziemnej, wyrok wykonano w 1941 r. Niechlubnie zapisał się również Bogusław Samborski, który wystąpił w antypolskim filmie "Powrót" w reżyserii G. Ucicky'ego. Przed końcem wojny Samborski uciekł do Niemiec, później wyemigrował do Ameryki Południowej.  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Śluby ułańskie (1934)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1934

  Po raz pierwszy spotykają się w dworze Pleszczowickim pewnego sierpniowego ranka 1924 roku. Jest ich siedmiu. Mają broń i siodła, nie mają koni (był to zalążek 1 pułku ułanów legionowych)... Gończa zakochał się w pięknej pani dziedziczce, Marii, lecz pojawienie się męża odbiera mu nadzieję... Janek darzy sympatią maleńką Krzysię... Zabierają konie i wyruszają na wojnę. Dołącza do nich pan dziedzic, lecz ginie w wojennej zawierusze. Po pietnastu latach znów się spotykają. Gończa jest pułkownikiem, Janek - majorem. Uprzednio jednak złożyli "śluby ułańskie", że się nigdy nie ożenią. Cóż z tego, kiedy drzemiące uczucia budzą się do życia. I w końcu na ślubnym kobiercu stają cztery pary, bo jednocześnie ordynansowie obu oficerów zdołali podbić serca miejscowych nadobnych "garkotłuków"...  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Ułan Księcie Józefa (1937)
  Tytuł alternatywny: DZIEWCZYNA I UŁAN

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1937

  Kasia cieszy wielkim powodzeniem wśród rycerskiej młodzieży, ale ona darzy miłością wyłącznie skromnego, lecz dzielnego porucznika Andrzeja. Tymczasem pod jego nieobecność zjawia się w oberży incognito książę Pepi. Olśniony urodą Kasi usiłuje zdobyć jej względy. Po raz pierwszy bodaj otrzymuje jednak kosza. Po wyjeździe księcia Kasia zostaje lekko ranna w utarczce ze szpiegami austriackimi. Wieść w wyolbrzymionej formie dociera do Andrzeja, który sądząc, że ukochana jest umierająca, samowolnie opuszcza oddział . . . Zanim Andrzej wrócił, stwierdziwszy, że Kasi nic nie grozi, towarzysze jego wracają już ze zwycięskiej bitwy . . . Andrzej, oskarżony o dezercję, staje przed sądem wojennym, który skazuje go na karę śmierci. Porucznik mógłby oddalić hańbiący zarzut, ale milczy nie chcąc narazić na szwank dobrego imienia Kasi. Zrozpaczona dziewczyna szuka pomocy u księcia Józefa Poniatowskiego (teraz dopiero rozumie, komu dała kosza), który wstawia się za Andrzejem. Sąd skazuje go na miesiąc twierdzy z zawieszeniem. Wojsko rusza do Galicji. U boku Andrzeja - Kasia jako markietanka.  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.


 2. #2

  Dołączył
  Jan 2008
  Posty
  104
  Thanks
  0
  Thanked 0 Times in 0 Posts

  Domyślnie W starym kinie

  Tajemnica panny Brinx (1936)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1936

  Wanda Tarska, aktorka dramatyczna, idzie w góry z Ketty Brinx, młodą Amerykanką poznaną w pociągu. Ketty wpada w przepaść; na miejscu znajdują przeciętą nożem linę, którą ona miała ze sobą. Wszystko wskazuje na to, że Wanda jest zabójczynią. Detektywi starają się rozwikłać tę tajemnicę. Zaczynają szukać niejakiego Henry Gierasa, bo jego nazwisko wykrzyknęła Ketty spadając w przepaść . . . Tymczasem statkiem "Piłsudski" przybywa do Polski bogaty emigrant, podający się za Henryka Malewicza, by osobiście kierować poszukiwaniami swej kuzynki Ketty Brinx, która ukryła się przed rodziną w Polsce . . . Przedstawienie stawia po kolei Tarską i Malewicza na drogach, którymi kroczą: spotykają się, to znów rozchodzą. Dziś w Gdyni, jutro w Warszawie, za kilka dni w Zakopanem. Najlepsze chwile bywają jednak zawsze zatrute świadomością, że Tarska jest posądzona o zabójstwo. W końcu kuzyn Ketty Brinx odnajduje ją w górskim sanatorium, sam zaś żeni się z Wandą, oczyszczoną z wszelkich posądzeń.  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Tajemnica starego rodu (1927)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1928

  Stary ród Zamiłłów wygasa. Gdy umrze książę Maurycy, ojciec lekkomyślnej Alicji, trzeba będzie na grobie "strzaskać tarczę herbową". Wykrywa się pewna tajemnica rodowa, odnajdują się też pewne dokumenty . . . Młody i przystojny sekretarz księcia budzi w Alicji pierwsze poruszania zmysłów, zapala się do niej, lecz ona bawi się tylko jego sercem i wkrótce zapomina, uwodząc dziarskiego rotmistrza. Ale oto i sekretarz wdział mundur rezerwisty. I zdarza się, że zakwita pąk wiośnianego uczucia między nim a prostą córką rybaka, uroczą jak Świtezianka dziewczyną, kochaną przez zbrodniczego parobka, który w szale zazdrości knuje plan zemsty nad szczęśliwym rywalem . . . "Film kończy się pogodnie. Córka rybaka, Lidia - rybaczka, wychodzi za mąż za ułana, stary lirnik, co odkrył zakochanej parze tajemnicę starego rodu, którą długie lata nosił za pazuchą, nie umiera, wstępuje do klasztoru, a major dostawszy kulę w łeb, mądrzeje i bierze ślub w cztery oczy z piękną hrabiną.  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Trędowata (1936)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1936

  Ostatnia przedwojenna i druga z czterech adaptacji słynnej powieści Heleny Mniszkówny. W przeciwieństwie do swego niemego poprzednika, film Gardana cieszył się nie tylko świetną frekwencją, lecz także względną życzliwością krytyki. Branżowe "Kino" donosiło: "Jest to bezsprzecznie jeden z najlepszych filmów polskich. Akcja rozwija się gładko i potoczyście, utrzymując widza w stałym napięciu. Sceny logicznie ze sobą powiązane nie grzeszą tak częstym w filmach polskich przeciąganiem nastroju. Wszystko w tym obrazie ma swój artystyczny sens". Uwagi krytyki nie uszły dobre role dwojga protagonistów: Franciszka Brodniewicza jako Waldemara Michorowskiego i młodziutkiej Elżbiety Barszczewskiej jako Stefci Rudeckiej. Dla Barszczewskiej był to dopiero drugi występ na ekranie! Drugi i zarazem przełomowy. Zapewnił jej bowiem status gwiazdy. Kreacja Brodniewicza wzbudziła nieco mniejszy entuzjazm, ale skromniejszy talent aktor umiejętnie zatuszował idealną prezencją. "Franciszek Brodniewicz (...) jest właśnie taki, jakim w marzeniach pensjonarek powinien być narzeczony Stefci Rudeckiej: bardzo przystojny, bardzo "męski", o rasowych, nieco drapieżnych rysach twarzy, stopniowo miłością i smutkiem łagodzonych..." - zachwycał się jeden z recenzentów, znający widać na wylot gusta dorastających panien. Rozległa znajomość sztuki filmowej nie pozwoliła mu zresztą przejść obojętnie nawet nad najmniejszymi detalami: "...Mam tylko zastrzeżenia co do pocałunku, którym ordynat "wgryza się" w usta ukochanej. To nie jest pocałunek filmowy...". Ujęcia we wnętrzach realizowano w atelier na Woli, zaś sceny plenerowe w Wilanowie. W filmie wystąpiła śmietanka ówczesnego polskiego aktorstwa. Trudno się zresztą dziwić, zważywszy, że obraz miał uświetnić dwudziestopięciolecie istnienia wytwórni filmowej "Sfinks". W warstwie fabularnej "Trędowata" jest "wyciskającą łzy" historią o tragicznym uczuciu, łączącym arystokratę ze zubożałą szlachcianką. Dla ordynata Michorowskiego i guwernantki Stefci Rudeckiej bariery klasowe nie grają roli. Liczy się tylko miłość. Niestety, zdania tego nie podziela jego konserwatywna rodzina. Jednak mimo jej sprzeciwu, Waldemar postanawia ożenić się ze Stefcią. Nie docenia wszakże urażonej ambicji swej niedoszłej narzeczonej, która knuje podlą intrygę.  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Trójka hultajska (1937)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1937

  Trzej czeladnicy: szewski - Szydełko, krawiecki - Igiełko i stolarski - Wiórek wygrywają na loterii główną wygraną. Postanawiają ją podzielić, każdy rusza w swoją stronę, a po roku spotkają się wszyscy u majstra Stolarskiego . . . Dwaj pierwsi przepuścili pieniądze na hulankach i swawolach, trzeci się ustatkował i ożenił się z Lucią, córką majstra stolarskiego . . .  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Trzy serca (1939)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1939

  Adaptacja prozy Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, dokonana zresztą przy jego scenariopisarskim współudziale. Reżyserem filmu jest Michał Waszyński, uznawany przez krytykę za jednego z "najlepszych rzemieślników przedwojennego kina". Klasę pokazał też, realizując "Trzy serca". Dzięki doświadczeniu udało mu się złagodzić naiwności i nieprawdopodobieństwa scenariusza. Kładąc nacisk głównie na wartką akcję, osiągnął na tyle ciekawy efekt, że "Trzy serca" do dziś wyróżniają się na tle ówczesnych produkcji rozrywkowych. Akcja filmu zaczyna się w momencie, gdy w majątku hrabiostwa Tynieckich przychodzą na świat dwaj chłopcy. Pierwszy, o wdzięcznym imieniu Gogo, to syn hrabiny; drugi - Maciek, jest dzieckiem Michaliny, żony lokaja. Biedna kobieta, chcąc zapewnić potomkowi lepszy od swojego los, zamienia noworodki. Gogo i Maciek wychowują się w skrajnie odmiennych warunkach. Spotykają się jednak ze sobą, a także z wychowanicą hrabiny Kasią. Gdy dorastają, w obu rodzi się afekt do dziewczyny. Który z młodzieńców zdobędzie jej serce?  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Ty, co w Ostrej świecisz bramie (1937)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1937

  Ryszard, młody urzędnik, został bez pracy, otuchy dodają mu matka i narzeczona . . . Szczęście się do niego uśmiecha, bo ministerstwo zainteresowało się jego wynalazkiem. Fatum jednak chce, że pociąg, którym jedzie do Warszawy, ulega katastrofie . . . Maria w modlitwie do Matki Boskiej Ostrobramskiej czerpie nadzieję, że Ryszard wróci . . . Tymczasem on porwany został do odludnej willi przez tajemnicze konsorcjum człowiek opiera się i bohatersko znosi najokropniejsze próby, jakim jest poddawany. Odtrąca też piękną Irmę, ta zaś wpada na szatański pomysł sprowadzenia do willi Marii. Zastaje ją pogrążoną w modłach. I wówczas w duszy grzesznej kobiety następuje przełom. Irma decyduje się ratować Ryszarda i zwrócić go matce i narzeczonej.  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Wacuś (1935)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1935

  Tadeusz, skromny urzędnik lombardu, kocha Kazię, czego nie śmie jej jednak wyznać. By być bliżej ukochanej i pomóc jej matce, udaje swego nie istniejącego młodszego brata, Wacusia, i zamieszkuje u nich na stancji. Nieustannie musi się przebierać, co wywołuje coraz liczniejsze nieporozumienia i zaskakujące zwroty akcji. Sytuację komplikuje dodatkowo zainteresowanie, jakim "uroczego chłopczyka" zaczyna darzyć pewna dama z towarzystwa, wyżywająca się w działalności charytatywnej. Wreszcie Tadeusz, bliski zdemaskowania, wyznaje dziewczynie nie tylko fortel, którym się posłużył, ale także swą miłość. Zdumiona mama Kazi zastaje ich w momencie pierwszego pocałunku.  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Weseli biedacy (1937)
  Tytuł alternatywny: FREJLICHE KABCONIM

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1937
  # Język: jidisz

  Małomiasteczkowy zegarmistrz i jego przyjaciel lubią sobie pofilozofować, szczególnie w czasie długich spacerów. Podczas jednego zwraca ich uwagę duża, tłusta plama na ziemi. Kiedy zaczynają jej się dokładnie przyglądać i ją badać, okazuje się, że gleba nasiąknięta jest naftą. Nie posiadają się z radości. Są przekonani, że odkryli bogate złoże ropy naftowej. W tajemnicy przygotowują się do jego eksploatacji. Okazuje się, że nie jest to łatwa sprawa, więc po licznych perypetiach trafiają do domu wariatów. Po pewnym czasie wychodzą z niego, wyjaśnia się też tajemnica owego złoża. Otóż chłop wiózł na furmance nieszczelną bańkę z naftą, nafta w pewnym momencie się wylała, a naiwni ludzie uwierzyli w bogate złoża i w możliwość szybkiego wzbogacenia się.  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Włóczęgi (1939)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1939

  Jeden z ostatnich filmów z udziałem Szczepka i Tońka - legendarnych lwowskich "batiarów". Tytuł filmu Michała Waszyńskiego doskonale oddaje typ bohaterów, wykreowanych przez Antoniego Vogelfangera i Kazimierza Wajdę. W "Włóczęgach" grają dwójkę ulicznych grajków o pustych kieszeniach i gołębim sercu. Nic zatem dziwnego, że sierotka Krysia woli biedę u Szczepka i Tońka niż luksusy u apodyktycznej babki - baronowej von Dorn. Idylla jednak nie trwa długo. W mieście ukazują się listy gończe, obiecujące 1000 złotych za znalezienie Krysi. Tońko denuncjuje Szczepka i inkasuje nagrodę...Nie ma jednak tego złego, co by na dobre nie wyszło. Zdrada Tońka pośrednio przyczynia się do umieszczenia Krysi na pensji. Dzięki temu dziewczyna poznaje Tadzika. Między młodymi rodzi się miłość. Wkrótce Tadzik oświadcza się i zostaje przyjęty. Zanim jednak odbędzie się ślub, trzeba pokonać liczne przeszkody. Ale od czegóż zmyślne głowy Szczepka i Tońka...  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Wrzos (1938)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1938

  Bogaty i urodziwy salonowiec, Andrzej Sanicki, pod naciskiem ojca, znanego adwokata, i w celu otrzymania spadku po matce decyduje się poślubić pannę Kazimierę Szpanowską. Zawarte zostaje małżeństwo "z rozsądku". Dzięki niemu on zyskuje środki na dalsze prowadzenie hulaszczego trybu życia, ona wydostaje się na wolność z dusznej atmosfery panującej w domu jej ojca, ożenionego powtórnie z kobietą pospolitą, złą i przewrotną. Andrzej oświadcza Kazi, że nie żywi do niej żadnego uczucia, gdyż jego serce i myśli należą do pięknej baronowej Celiny, Kazia wyznaje mu również, że kocha innego, są więc małżeństwem tylko z pozoru, dla świata. Po pewnym czasie Andrzej, pod wpływem urody i zalet młodej żony, odwraca się od Celiny, a zakochany w Kazi stara się ją pozyskać, ale na próżno. Młoda pani Sanicka, spotkawszy niespodziewanie swego byłego narzeczonego, Stacha Boguckiego, którego uważa za umarłego, przeżywa powtórnie dawną miłość, ale nie chcąc złamać przysięgi małżeńskiej rezygnuje ze swego szczęścia osobistego. Opiekując się nieszczęśliwymi, przy łożu chorej na tyfus stolarzowej pada zemdlona i w kilka dni po tym gaśnie jak wątła iskierka pod tchnieniem porywistego wiatru. A nad jej trumną, wśród płaczącej rzeszy biedoty, stoi blady, nieruchomy Andrzej z wiązanką wrzosu na ręce.


  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Za winy niepopełnione (1938)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1938

  Julia darzy względami bywającego w domu jej rodziców inżyniera Jana Leszczyca, natomiast obojętnie odnosi się do oświadczyn barona. Kocha się w niej też skrycie garbusek Leon, przyjaciel Leszczyca. Leszczyc poznaje przy łożu chorej matki Amelię Cholską - pokochał ją od pierwszego wejrzenia i zyskał wzajemność. Przypadek odsłania jednak ciemną przeszłość ojca Amelii, który okazuje się być międzynarodowym złodziejem hotelowym. Namówiony przez Torense'a, swego wspólnika, kradnie perły z apartamentu Julii. Ofiarowuje je córce, która zostaje aresztowana, ponieważ Leszczyc rozpoznaje klejnoty na jej szyi . . . Załamany Leszczyc postanawia ożenić się z Julią. Jednak Torense, zakochany w Amelii, wyjawia baronowi przestępczą przeszłość ojca Leszczyca. Wybucha skandal, zakończony pojedynkiem barona z Leonem. Garbusek ginie. Zrozpaczony Leszczyc wraca do pracy w swej fabryce . . . Cholski i Torense ukrywają się przed policją. Ojciec nie chce oddać ręki córki złodziejowi. W czasie bójki Cholski podpala ładunek dynamitu, od wybuchu którego obaj giną w swej kryjówce . . . Amelia i Leszczyc postanawiają zapomnieć o haniebnej przeszłości rodziców i rozpocząć wspólne, szczęśliwe życie.  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Za zasłoną (1938)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1938

  Janek i Halina przyjechali w poszukiwaniu pracy ze wsi do wielkiego miasta. On pracuje na budowie. Po wypłacie zamiast na spotkanie z narzeczoną idzie na wódkę z kolegami, którzy ciągną go potem do dziewcząt ulicznych. Skutki fałszywego kroku odbiły się na zdrowiu Janka, który wstydzi się choroby i leczy u znachora . . . Siostra Haliny, Zocha, spodziewa się dziecka, ale nieuleczalna choroba ojca powoduje, że rodzi się ono martwe . . . Janek przejęty tragedią Karola rzuca się pod samochód. Na szczęście nie ginie. Wreszcie udaje się do lekarza specjalisty chorób wenerycznych i poddaje leczeniu.  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Zabawka (1933)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1933

  Łatoszyński, ziemianin z kresów, oczarowany piękną Lulu, piosenkarką i tancerką z modnego dansingu, zabiera ją ze sobą na wieś. Widzi w niej osłodę i pociechę swej zbliżającej się starości. Lecz oto przyjeżdża jego syn Jurek z narzeczoną. Łatoszyński ukrywa Lulu w leśniczówce. Tam zakochuje się w niej wiejski uwodziciel, Kuźma. Lulu i Jurek spotykają się przypadkowo. Ona nie wie, kim on jest, on - kim ona. Pokochali się... Lulu, chcąc postawić Łatoszyńskiego w kłopotliwej sytuacji, zjawia się nagle we dworze na przyjęciu, czym wywołuje zamieszanie i skandal, ale wśród panów robi furorę... Jurek zastaje w leśniczówce Kuźmę napastującego Lulu. Dochodzi do bójki, w której Jurek zwycięża, lecz Kuźma , mszcząc się, podcina drzewo, które spada na przejeżdżającego na motocyklu młodego Łatoszyńskiego. Lulu alarmuje dwór. Wszyscy zajmują się Jurkiem, o niej nikt nie pamięta. Lulu rozumie, że jest dla nich tylko zabawką. Wraca do Warszawy, gdzie znów śpiewa, uśmiecha się, promienieje, lecz blaskiem nieco przyćmionym, omroczonym świeżymi jeszcze przeżyciami...  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Zapomniana melodia (1938)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1938

  Helenka jest pensjonarką w podwarszawskim Instytucie Dokształcającym dla Dziewcząt, córką bogatego przemysłowca, fabrykanta kosmetyków. Stefan jest bratankiem profesora muzyki w tymże instytucie . . . Stefan wpadł do wody na przystani, suszy się w mieszkaniu stryja. Nie chcąc go kompromitować Stefan twierdzi, że nazywa się Roxy. Pech chce, że tak nazywa się woda kolońska konkurencyjnej firmy ojca Helenki. Bierze on więc Stefana za nasłanego agenta konkurencji. O Stefana upomina się dawna jego przyjaciółka Lili. W to wszystko wplątany zostaje profesor Frankiewicz, co niekorzystnie wpływa na jego pozycję jako pedagoga. A ojciec Helenki w żaden sposób nie może zapamiętać recepty nowego mydła; umożliwia mu to dopiero melodia skomponowana przez Stefana dla ukochanej Helenki.  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Złota maska (1939)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1939

  Scenariusz melodramatu Jana Fethkego powstał na kanwie dwóch powieści Tadeusza Dołęgi - Mostowicza: "Złota maska" i "Wysokie progi". Główną bohaterką filmu jest Magda Nieczajówna, córka rzeźnika, która wbrew woli ojca zostaje aktorką w teatrze "Złota Maska". Szybko zdobywa sławę, ale nawet to nie jest w stanie odmienić ojcowskiego serca. Wyrzucona z domu dziewczyna poznaje hrabiego Ksawerego Rudnickiego. Wkrótce wychodzi za niego. Niestety małżeństwo nie przynosi jej szczęścia. Wszystko układa się dobrze tylko do momentu, kiedy Magda ratuje majątek męża przed licytacją. Później hrabia Rudnicki spokojny o swoje Wysokie Progi, coraz chętniej spogląda na inne kobiety. Szczególnym zainteresowaniem zaczyna darzyć Mirę, swą dawną miłość. Intrygi rodziny i środowiska Ksawerego, a także upokorzenie, związane ze zdradami męża, zmusza wreszcie Magdę do opuszczenia Wysokich Progów. Postanawia wrócić do ojca, lecz ten nie chce jej przyjąć. Zrozpaczona zaczyna myśleć o samobójstwie. Dobry los kieruje ją jednak na próg jej dawnego domu, gdzie czeka ją ciepło rodzinnego ogniska i serdeczna miłość najbliższych. "Złota Maska" na tle licznych przedwojennych melodramatów prezentuje się więcej niż dobrze. Głównie za przyczyną sprawnej realizacji i interesujących ról Lidii Wysockiej i Władysława Waltera. Film Jana Fethkego nie doczekał się premiery w wolnej Polsce. Pojawił się na ekranach dopiero 14 września 1940 roku w Krakowie.  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  Znachor (1937)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1937

  Opuszczony przez żonę Beatę i siedmioletnią córeczkę Marysię, znany chirurg, profesor Wilczur, trafia do podrzędnego szynku, gdzie zostaje ograbiony i pobity, na skutek czego traci pamięć . . . Po kilkunastu latach włóczęgi zamieszkuje na wsi u młynarza; zyskuje sławę jako znakomity znachor . . . Powalony drzewem ginie leśniczy, dla którego Beata opuściła męża. Zarabia ona teraz sama na życie i wychowuje córkę. Znękana trudami umiera . . . Marysia gra na pianinie w prowincjonalnym kinie. Kocha z wzajemnością Leszka, lecz jego bogaci rodzice nie zgadzają się na ich ślub. W wypadku motocyklowym oboje młodzi zostają ciężko ranni. Życie Marysi ratuje znachor, który kradnie potrzebne do operacji narzędzia chirurgiczne, za co dostaje się do więzienia, lecz interwencja wdzięcznych pacjentów sprawia, że nie zostaje ukarany. Towarzyszy Marysi na cmentarz, na grób zmarłej matki i tu - nagle odzyskuje pamięć. Profesor Wilczur wraca do pracy w szpitalu, a Marysia wychodzi za mąż za ukochanego Leszka.  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.


 3. #3

  Dołączył
  Jan 2009
  Posty
  1
  Thanks
  0
  Thanked 0 Times in 0 Posts

  Domyślnie

  jak mozna nabyc film bedze lepiej

  \\miikes
  Jeśli nie masz nic konkretniejszego do dodania, lepiej nie pisz takich postów. Ostrzeżenie słowne.

 4. #4

  Dołączył
  Jan 2008
  Posty
  104
  Thanks
  0
  Thanked 0 Times in 0 Posts

  Domyślnie W starym kinie - Tylko Polskie filmy wyprodukowane do roku 1939

  Płomienne serca (1937)

  # Film fabularny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1937

  Grono maturzystów - do głębi przejętych odezwą Naczelnego Wodza - postanawia odbyć służbę w wojsku jeszcze przed rozpoczęciem studiów. W podchorążówce piechoty szybko zamieniają się w wartościowych żołnierzy. Staś, Jurek, Witold i Wojtek tworzą nierozłączną czwórkę. Ich przyjaźń zakłóca jedynie wzajemna miłość Stasia do Wandy, ukochanej Jurka. Ten w czasie manewrów, z karabinem rzuca się na rywala. Którejś nocy burza szaleje nad wsią, wzniecając pożar. Wojsko śpieszy z pomocą, ratując dobytek wieśniaków. Stasiowi ogień zamyka drogę odwrotu, ciężko poparzonego ratuje kapitan Śmigielski, lecz sam ginie. Ta śmierć bardzo zmienia Jurka, który prosi Stasia o przebaczenie i życzy mu szczęścia z Wandą, sam zaś zwraca swe uczucia w stronę kochającej go od dawna Zosi. W stolicy odbywa się doroczna defilada wojskowa przed Wodzem Naczelnym. Imponujący przebieg rewii, wspaniała postawa wojska oraz piękna sylwetka Stasia, defilującego w mundurze oficera strzelców podhalańskich, tak rozczuliła matkę Wandy, przeciwną dotąd małżeństwu córki ze Stasiem, że zgadza się na ich ślub.  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
  PRZYGODA CZŁOWIEKA POCZCIWEGO (1937)

  # Film eksperymentalny
  # Produkcja: Polska
  # Rok produkcji: 1937

  "Humoreska irracjonalna". Pewien urzędnik odbiera telefon, ze słuchawki słyszy: "nie będzie dziury w niebie, jeżeli pójdziesz tyłem". Bohater wstaje i zaczyna iść tyłem przez miasto. Wzbudza to natychmiastowe reakcje tłumu biegnącego z transparentami "Precz z chodzeniem tyłem".
  "Człowiek poczciwy" wyłamuje się tu ze swego środowiska. Musi odfrunąć by zobaczyć świat z innego punktu widzenia. Woli iść tyłem, ale naprzód, zamiast całą parą przodem, ale wstecz.
  Klasyka kina awangardowego.  Kod:

  Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.


 5. #5

  Dołączył
  Feb 2009
  Posty
  1
  Thanks
  0
  Thanked 0 Times in 0 Posts

  Domyślnie

  Kryśka
  DUŻE graty za te posty.
  Zrobiłąsmi duzą frajde szukałem takiej kolekcji od kilku lat a ty to zrobiłaś za jednym ciurkiem i jak masz jeszcze cosik to dawaj
  Duże dzieki

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

 1. Lojek Jerzy - Agresja 17 wrzesnia 1939 roku
  Przez gibson1965 w dziale Audiobooki / Audiobooks
  Odpowiedzi: 1
  Ostatni post / autor: 06-05-14, 08:32
 2. Kraszewski Józef Ignacy - W starym piecu
  Przez gibson1965 w dziale Audiobooki / Audiobooks
  Odpowiedzi: 1
  Ostatni post / autor: 01-05-14, 21:07
 3. Licencja eset pół roku ZAPRASZAM TYLKO DO KONCA GRUDNIA
  Przez arkadiose w dziale Kupię / Sprzedam
  Odpowiedzi: 0
  Ostatni post / autor: 29-12-12, 15:55
 4. W Starym Kinie - KOLEKCJA
  Przez gibson1965 w dziale Filmy MQ/LQ
  Odpowiedzi: 19
  Ostatni post / autor: 27-06-11, 19:14
 5. Poplawska Halina - Jak na starym gobelinie
  Przez gibson1965 w dziale Audiobooki / Audiobooks
  Odpowiedzi: 0
  Ostatni post / autor: 04-01-11, 11:06

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •