A więc, temat następny: jak zainstalować swojego osika na dysku? W większości wypadków jest tak, że instalacja poszczególnych dystrybucji nie różni się zbyt bardzo - wszystko jest schematyczne:

Wkładamy płytkę, bootuje się, wybieramy tryb w jakim ma pracować - Graficzny czy tekstowny, często też jest sprawdzenie płytki, czy ma jakieś błędy czy też nie. Jezeli jedziemy z live cd wybieramy oczywiście sposób dla nas najdogodniejszy - graficzny tryb.

Gdy nam się kernelik z płyty załaduje i tak dalej i tak dalej - pojawi nam się pulpit mozemy przystąpić do instalacji, chyba, że program instalacyjny nie ma opcji włączenia jakiegoś programu partycjonującego... to musimy przygotować partycję. W tym celu wchodzimy w konsole (chyba nie muszę tłumaczyć jak to zrobić :>) a następnie piszemy:

Kod html:
# cfdisk


Odpali nam się programik w którym możemy wszystko przygotować...

Żeby stworzyć nową partycję wybieramy New, następnie Primary jako partycję podstawową, wybieramy miejsce na partycji dla naszego linuxa - w przypadku zwykłego użytkowania programów, które są najczęściej wbudowane już - wybeiramy od 3 do 5 giga miejsca na dysku.

Z mojego doświadczenia wiem, że partycja podstawowa to root [ / ] i musi znajdować się na początku dysku, dlatego ją tam przenosimy.

Teraz musimy wybrać rodzaj partycji, wybieramy ext3[83].
Robimy to samo po raz drugi, dla partycji swap. Kiedyś przeczytałem, że dla SWAP nie powinno się używać więcej niż 128mb (wtedy gdy mamy mało ramu) sam nigdy nie wiem ile wybierać, czasmai biorę tyle, czasami tyle. Jednak 128mb jest to pewne źródło, więc tworzymy 128mb. SWAP[82] jest to partycja wymiany.

Zapisujemy, wychodzimy i przystępujemy do instalacji.
Jeżeli jest to live cd to na pulpecie powinniśmy mieć ikonkę do rozpoczęcia instalacji, w przypadku kiedy jej nie ma szukamy po menu.

Kroki w instalacji linuxa, jak już mówiłem wszystko jest raczej schematyczne.

Wybieramy partycję, którą wcześniej przygotowaliśmy do instalacji (albo w tym momencie możemy ręcznie zrobić to poprzez program Gpart). Następnie instalator prosi nas o kilka informacji typu - Imię, login, nazwa desktopu, hasło - czasami nawet numer pokoju (w cdlinuxie) telefon, stanowisko... Teraz najważniejsza część, w zależnosci od dystrybucji, czy będzie czy nie. Wybranie pakietów do zainstalowania - tutaj wszystko zależy od nas, czego będziemy używać.

Do normalnego użytkownia komputera wystarczą nam programy multimedialne, mozliwosc polaczenia z netem, programy graficzne i programy typu - komunikatory internetowe.... pomijamy serwery i tak dalej.