Doktor Murek

(1979)


Opis:

"Doktor Murek" to adaptacja powieści niezwykle popularnego przed wojną pisarza Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, który łatwość konstruowania sensacyjnych i melodramatycznych fabuł ("Pamiętnik pani Hanki", "Kariera Nikodema Dyzmy", "Znachor") łączył często z satyrycznym zacięciem i bystrą obserwacją problemów ówczesnego społeczeństwa.

1

Odcinek serialu
Dane techniczne: 60 min.

W wojewódzkim mieście młody urzędnik magistratu, doktor praw Franciszek Murek, zostaje zwolniony z pracy na skutek bezpodstawnych oszczerstw na temat jego rzekomej lewicowej przeszłości politycznej. Murek nie może pogodzić się z niesprawiedliwością, walczy o pracę i o swą pozycję. Pogrążony w depresji, wplątuje się w przelotny romans ze służącą Karolką. Załamanego prawnika przyjmuje do pracy właściciel tartaku Lesser. Wkrótce jednak zwalnia go, bojąc się zatrudniać człowieka podejrzanego politycznie. Również narzeczona zrywa zaręczyny i wszelkie kontakty z Murkiem, który popada w coraz głębszą frustrację.
Ekipa

Obsada aktorska: Krystyna Adamiec (Nira Horzyńska, narzeczona Murka), Maria Homerska (Horzyńska, matka Niry), Krystyna Tkacz (Karolka), Tadeusz Bartosik (Stanisław Horzyński, ojciec Niry), Jerzy Duszyński (Niewiarowicz, prezydent miasta), Zdzisław Mrożewski (mecenas Boczarski), Eugeniusz Robaczewski (Stawski), Zbigniew Zapasiewicz (Paweł Junoszyc), Zofia Barwińska (żona prezydenta Niewiarowicza), Halina Jezierska (Żurkowa, gospodyni Murka i Karolki), Aleksandra Leszczyńska (babcia Niry Horzyńskiej), Janusz Bylczyński (wojewoda), Jan Jeruzal, Marek Kępiński (sekretarz prezydenta Niewiarowicza), Wiesław Nowosielski, Janusz Paluszkiewicz (dróżnik, gospodarz Murka), Michał Szwejlich (Lesser, właściciel firmy "Polskie drewno" zatrudniający Murka), Krystian Tomczak, Jerzy Moes (sekretarz wojewody; nie występuje w czołówce)

2

Odcinek serialu
Dane techniczne: 63 min.

Nira Horzeńska wyjeżdża do Warszawy, zatrzymuje sie u wujostwa Bożyńskich. Jest sekretarką i kochanką aferzysty Junoszyca. Franciszek Murek tymczasem odrzuca ofertę bardzo dobrze płatnej posady dyrektorskiej w fimie eksportującej "panienki" na zachód. Karolka, z którą romansował, zawiadamia go, że spodziewa się dziecka. Murek nie godzi się na aborcję. Wyjeżdża do Warszawy szukać pracy. Ostatecznie doktor praw zostaje tragarzem. Zakochana w Junoszycu Nira ułatwia mu prowadzenie brudnych interesów. W rezultacie wuj Bożyński bankrutuje i popełnia samobójstwo. Nira wyjeżdża z Junoszycem do Paryża.
Ekipa

Obsada aktorska: Krystyna Adamiec (Nira Horzyńska, narzeczona Murka), Maria Ciesielska (Mika Bożyńska), Bronisława Gerson-Dobrowolska (Stefania Bożyńska, matka Miki i Wojciecha), Krystyna Tkacz (Karolka), Jerzy Kaliszewski (Jan Bożyński, ojciec Miki i Wojciecha), Eugeniusz Robaczewski (Stawski), Karol Strasburger (Wojciech Bożyński, brat Miki), Zbigniew Zapasiewicz (Paweł Junoszyc), Halina Jezierska (Żurkowa, gospodyni Murka i Karolki), Michał Białkowicz (Boniecki, sekretarz Holbeina), Juliusz Berger (Pycz, handlarz futrami), Krzysztof Kołbasiuk (sekretarz Stawskiego), Janusz Paluszkiewicz (dróżnik, gospodarz Murka), Jacek Recknitz (Amerykanin Johnson), Maciej Szary (człowiek Junoszyca), Antonina Girycz (sekretarka Holbeina; nie występuje w czołówce), Edward Rauch (prezes Samuel Holbein; nie występuje w czołówce)

3

Odcinek serialu
Dane techniczne: 48 min.

Murek nadal nie może znaleźć stałej pracy. Zaczyna dorywczo pisać podania w sądzie. Pobity przez konkurentów, traci jednak i tę możliwość zarobkowania. Znajduje miejsce w domu noclegowym, zaprzyjaźnia się ze starym włóczęgą Cipakiem. Za jego radą zatrudnia się do wynoszenia śmieci z prywatnych mieszkań. Pieniądze wysyła Karolce - dla dziecka. Spotkana przypadkowo Mika Bożyńska informuje go, że Nira i Junoszyc zostali aresztowani we Francji pod zarzutem dokonania wielu oszustw. W domu noclegowym policjanci poszukują chłopca oskarżonego o udział w akcji komunistycznej. Murek staje w jego obronie i sam też musi uciekać przed policją.
Ekipa

Obsada aktorska: Maria Ciesielska (Mika Bożyńska), Bronisław Pawlik (Cipak; w odcinku 4 w rzeczywistości nie wystąpił), Karol Strasburger (Wojciech Bożyński, brat Miki), Zofia Niwińska ("Hrabina", właścicielka noclegowni; w odcinku 4 w rzeczywistości nie wystąpiła), Alicja Migulanka (panna Wicia), Danuta Rinn (Antosia, gosposia ministra), Stanisław Bieliński (bezdomny w noclegowni; w odcinku 4 w rzeczywistości nie wystąpił), Tadeusz Bogucki (prezes Biura Kodyfikacji Ustaw Samorządowych), Wiesław Drzewicz ("Buchalter", bezdomny w noclegowni; w odcinku 4 w rzeczywistości nie wystąpił), Marian Glinka (bandzior z "mafii" sądowej), Kazimierz Janus, Jerzy Karaszkiewicz (Józiek, bandzior z "mafii" sądowej), Edward Kusztal (przodownik policji), Zygmunt Maciejewski (minister), Jan Piechociński (bezdomny w noclegowni; w odcinku 4 w rzeczywistości nie wystąpił), Grzegorz Potocki, Stanisław Sparażyński (sędzia), Szymon Szurmiej (bezdomny w noclegowni; w odcinku 4 w rzeczywistości nie wystąpił), Jerzy Turek (bezdomny w noclegowni; w odcinku 4 w rzeczywistości nie wystąpił), Edward Wichura (bandzior z "mafii" sądowej)

4

Odcinek serialu
Dane techniczne: 53 min.

Murkowi pomaga Mika Bożyńska. Za wstawiennictwem jej przyjaciółki Róży bohater dostaje pracę w warsztatach kolejowych. Dzięki temu może wynająć łóżko w zbiorowym pokoju u pani Koziołkowej. Poznaje tu ludzi z marginesu, m.in. Arletkę. Dziewczyna kontaktuje go z grupą podejrzanych osobników, którzy zlecają mu przewiezienie tajemniczego pakieciku. Murek orientuje się, że są w nim mikrofilmy planów wojskowych. Przekazując przesyłkę udaje, że niszczy jej zawartość - pali jednak inny, podobny pakiecik. W tym czasie dowiaduje się, że Karolka go oszukała - nigdy nie była w ciąży. Róża zostaje aresztowana jako komunistka. Tajniacy szantażem próbują skłonić Mikę do złożenia fałszywych zeznań obciążających jej przyjaciółkę. Ze współlokatorami od Koziołkowej i narzeczonym Arletki, "czarnym Kazikiem", Murek wyrusza na bandycką wyprawę.
Ekipa

Obsada aktorska: Maria Ciesielska (Mika Bożyńska), Krystyna Janda (Zośka "Arletka"), Aleksandra Koncewicz (Róża Kosicka, przyjaciółka i współlokatorka Miki), Hanna Skarżanka (Koziołkowa), Krystyna Tkacz (Karolka), Marek Bargiełowski (Piekutowski, członek bandy "Czarnego Kazika", sublokator u Koziołkowej), Maciej Dzienisiewicz (Kapelewicz), Marian Krawczyk ("Czarny Kazik"), Paweł Kruk ("Majster", członek bandy "Czarnego Kazika"), Bronisław Pawlik (Cipak; w odcinku 4 w rzeczywistości nie wystąpił), Andrzej Piszczatowski (komunista "Krótki"), Eugeniusz Robaczewski (Stawski), Maria Czubasiewicz (Idalka, córka Koziołkowej), Halina Jezierska (Żurkowa, gospodyni Murka i Karolki), Hanna Okuniewicz (piosenkarka w nocnym lokalu), Zofia Niwińska ("Hrabina", właścicielka noclegowni; w odcinku 4 w rzeczywistości nie wystąpiła), Stanisław Bieliński (bezdomny w noclegowni; w odcinku 4 w rzeczywistości nie wystąpił), Wiesław Drzewicz ("Buchalter", bezdomny w noclegowni; w odcinku 4 w rzeczywistości nie wystąpił), Jacek Domański (sublokator u Koziołkowej), Kazimierz Janus, Edmund Karwański, Edward Kusztal (przodownik policji), Janusz Paluszkiewicz (dróżnik, gospodarz Murka), Jan Piechociński (bezdomny w noclegowni; w odcinku 4 w rzeczywistości nie wystąpił), Grzegorz Potocki, Andrzej Precigs (sublokator u Koziołkowej), Szymon Szurmiej (bezdomny w noclegowni; w odcinku 4 w rzeczywistości nie wystąpił), Jerzy Turek (bezdomny w noclegowni; w odcinku 4 w rzeczywistości nie wystąpił), Andrzej Gawroński (policjant; w odcinku 4 nie występuje w czołówce), Czesław Mroczek (szatniarz w nocnym lokalu; nie występuje w czołówce), Gołda Tencer (córka Kapelewicza; nie występuje w czołówce)

Varia

Piosenka: DOPÓKI TANGO
Muzyka piosenki (-nek) : Lucjan Kaszycki
Słowa piosenki (-nek) : Jan Zalewski
Wykonanie piosenki (-nek) : Hanna Okuniewicz

5

Odcinek serialu
Dane techniczne: 55 min.

Wraz z sąsiadami z pokoju - kumplami Arletki, Murek dokonuje napadu na willę przemysłowca Czabana. Napastnicy spłoszeni uciekają, ale Murek znalazł się w posiadaniu neseseru z akcjami i pieniędzmi, które ukrywa w grobowcu na cmentarzu. Dociera do mieszkania Miki, którą prosi o przechowanie pakieciku z mikrofilmami. Dostaje zapalenia płuc, ale dzięki opiece Miki wraca do zdrowia. Dysponując fałszywym paszportem Franza Klemma i pieniędzmi - wynajmuje pokój i rozpoczyna nowy rozdział życia jako mistrz Mahatma - okultysta. Arletka wpada na jego ślad i żąda oddania zrabowanych pieniędzy dla jej kochanka Kazika. Kazik, śledząc Arletkę, idzie za nią do mieszkania Murka i w czasie szamotaniny na schodach spada z piątego piętra. Arletka przenosi się do Murka.
Ekipa

Obsada aktorska: Maria Ciesielska (Mika Bożyńska), Anna Chodakowska (Tunka Czabanówna), Jolanta Hanisz (Czabanowa, matka Tunki), Krystyna Janda (Zośka "Arletka"), Hanna Skarżanka (Koziołkowa), Marek Bargiełowski (Piekutowski, członek bandy "Czarnego Kazika", sublokator u Koziołkowej), Marian Krawczyk ("Czarny Kazik"), Paweł Kruk ("Majster", członek bandy "Czarnego Kazika"), Gustaw Lutkiewicz (Żołnasiewicz, szwagier i pracownik Czabana), Andrzej Piszczatowski (komunista "Krótki"), Stanisław Zaczyk (dyrektor Seweryn Czaban, ojciec Tunki), Małgorzata Lorentowicz (Wanda Relska, gospodyni Murka vel Franza Klemma), Hanna Okuniewicz (piosenkarka w nocnym lokalu), Jan Koecher (profesor Reliwa, współlokator Murka u pani Relskiej), Grzegorz Potocki, Witold Skaruch (komisarz policji), Zbigniew Stawarz (lekarz leczący Murka, znajomy Miki), Jerzy Zygmunt Nowak (kelner; nie występuje w czołówce)

6

Odcinek serialu
Dane techniczne: 59 min.

Śledztwo w sprawie zabicia Kazika zostaje szybko umorzone. Arletka przenosi się do Murka i dostarcza mu informacji o jego przyszłych klientach. Po przepowiednię - wróżbę przychodzi do Murka - Klemma okradziony przemysłowiec Czaban. Murek ujawnia mu, gdzie znajduje się torba z pieniędzmi, następnie odnajduje ją w jego obecności na cmentarzu. Czaban sowicie wynagradza wróżbitę, zapowiada dalszą współpracę i zaprasza do swojej posiadłości. Tu Murek odkrywa istnienie w okolicy złóż ropy naftowej. i rozpoczyna flirt z córką Czabana - Tunką. Po powrocie do Warszawy zostaje zaskoczony w mieszkaniu przez dawnych wspólników. Rzezimieszkowi z knajpy zleca ich likwidację.
Ekipa

Obsada aktorska: Maria Ciesielska (Mika Bożyńska), Anna Chodakowska (Tunka Czabanówna), Jolanta Hanisz (Czabanowa, matka Tunki), Krystyna Janda (Zośka "Arletka"), Marek Bargiełowski (Piekutowski, członek bandy "Czarnego Kazika", sublokator u Koziołkowej), Paweł Kruk ("Majster", członek bandy "Czarnego Kazika"), Gustaw Lutkiewicz (Żołnasiewicz, szwagier i pracownik Czabana), Bronisław Pawlik (Cipak; w odcinku 4 w rzeczywistości nie wystąpił), Stanisław Zaczyk (dyrektor Seweryn Czaban, ojciec Tunki), Zofia Jamry (barmanka), Jerzy Felczyński (bandyta "Bilardzista"), Janusz Hamerszmit (policjant), Joachim Lamża (fryzjer), Józef Nowak (proboszcz), Bolesław Płotnicki (aptekarz Łukasiewicz)

7

Odcinek serialu
Dane techniczne: 63 min.

Murek wskazuje Czabanowi miejsca, w których można wydobywać ropę naftową. Przemysłowiec przystępuje do budowy szybów. Murek zaręcza się z jego córką - Tunką Czabanówną, choć dziewczyna jest w ciąży. Obaj wspólnicy okazują się godni siebie - Murek zdobywa zdjęcia kompromitujące prokurenta bankowego, który w tej sytuacji musi udzielić kredytów Czabanowi. Czaban zaś osobiście nadzoruje skrobankę córki. Arletkę - jako osobę nagle niewygodną - Murek wysyła do Argentyny. Podczas rewizji w mieszkaniu Miki policja znajduje mikrofilm ukryty tam przez Murka. Podejrzenie pada na brata Miki, oficera - Mika bierze winę na siebie i popełnia samobójstwo. Mimo to Wojciech Bożyński zostaje aresztowany. Okazuje się wówczas, że to on jest kochankiem Tunki. Murek w liście do prokuratora generalnego wyjaśnia swoją rolę w tej aferze i wybiera najprostsze rozwiązanie.
Ekipa

Obsada aktorska: Maria Ciesielska (Mika Bożyńska), Anna Chodakowska (Tunka Czabanówna), Jolanta Hanisz (Czabanowa, matka Tunki), Krystyna Janda (Zośka "Arletka"), Gustaw Lutkiewicz (Żołnasiewicz, szwagier i pracownik Czabana), Bronisław Pawlik (Cipak; w odcinku 4 w rzeczywistości nie wystąpił), Eugeniusz Robaczewski (Stawski), Karol Strasburger (Wojciech Bożyński, brat Miki), Stanisław Zaczyk (dyrektor Seweryn Czaban, ojciec Tunki), Andrzej Gawroński (policjant; w odcinku 4 nie występuje w czołówce), Krzysztof Kołbasiuk (sekretarz Stawskiego), Edward Kusztal (przodownik policji), Andrzej Mrożewski (inżynier kierujący budową szybu), Józef Nowak (proboszcz), Lech Sołuba (oficer, kolega Bożyńskiego), Jerzy Tadeusiak (Kramer; nie występuje w napisach)Okladka/Screeny:Tworcy i Obsada:

Reżyseria: Witold Lesiewicz
Reżyser II: Zorika Zarzycka, Jerzy Romanowski, Jerzy Karwowski (nie występuje w napisach)
Współpraca reżyserska: Małgorzata Dobrzyńska, Dorota Sierakiewicz
Scenariusz: Witold Lesiewicz, Eugeniusz Kabatc
Dialogi: Witold Lesiewicz, Eugeniusz Kabatc
Zdjęcia: Witold Adamek
Współpraca operatorska: Henryk Jedynak, Roman Taborski
Scenografia: Halina Dobrowolska
Współpraca scenograficzna: Jerzy Müller, Ryszard Bartczak, Witold Mikołajczyk, Jan Hawryłkiewicz, Wacław Jesionowski
Dekoracja wnętrz: Teresa Gałkowska, Jerzy Sajko
Kostiumy: Hanna Morawiecka, Irena Biegańska
Współpraca kostiumograficzna: Małgorzata Kańska, Teresa Jobda
Muzyka: Lucjan Kaszycki
Wykonanie muzyki: Orkiestra Polskiego Radia i Telewizji (Warszawa)
Konsultacja muzyczna: Elżbieta Uroda
Dyrygent: Jan Pruszak
Dźwięk: Ryszard Krupa
Współpraca dźwiękowa: Igor Pogorzelski, Stanisław Nalazek
Realizacja nagrań: Waldemar Walczak
Montaż: Halina Prugar (odcinki: 1-5), Anna Wilska (odcinki: 6-7)
Współpraca montażowa: Anna Wilska (odcinki: 1-5), Maria Kalicińska
Charakteryzacja: Krystyna Chmielewska, Irena Czerwińska
Współpraca charakteryzatorska: Irena Bak
Ewolucje kaskaderskie: Józef Stefański (nie występuje w napisach), Marcin Sznajder (nie występuje w napisach)
Kierownictwo produkcji: Ryszard Chutkowski
Kierownictwo produkcji II: Józef Leszek Sobczyk, Maciej Wojtulewicz
Organizacja produkcji: Tadeusz Chojnacki, Paweł Mantorski, Halina Cichomska, Włodzimierz Bendych
Produkcja: Zespół Filmowy Perspektywa
Atelier: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych (Warszawa)
Laboratorium: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych (Warszawa)

Obsada aktorska: Jerzy Zelnik (Franciszek Murek), Michał Friedman (Żyd; nie występuje w napisach), Waldemar Gawlik (Żyd; nie występuje w czołówce), Zygmunt Kołodziejski (nie występuje w napisach), Andrzej Prus (nie występuje w napisach)

Opis uploadu:


Kod:

Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
Download:Kod:

Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.
Haslo:


Kod:

Treść widoczna dla zalogowanych. Zaloguj się lub załóż konto na forum.